Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Antonín Maria Klaret

Antonín Maria Klaret se narodil v křesťanské katalánské rodině 23. prosince 1807. V 28 letech byl vysvěcen na kněze, roku 1839 odešel do Říma a požádal, aby byl poslán do misií kamkoli ve světě. Vstoupil do jezuitského noviciátu, zakrátko však onemocněl a musel se vrátit do své vlasti. Po svém uzdravení působil v Katalánsku a na Kanárských ostrovech jako lidový misionář a získal si obrovskou oblibu. Roku 1849 založil kongregaci Synů Neposkvrněného srdce Panny Marie (dnešní Misionáři klaretiáni), která na počátku 21. století působila již v 65 zemích pěti kontinentů.

Roku 1849 byl svatý Antonín Maria Klaret jmenován arcibiskupem v Santiagu na Kubě, své diecéze se ujal roku 1851. I zde vynakládal všechny své síly, bojoval s těžkostmi náboženskými, morálními i společenskými, ujímal se obětí epidemií a zemětřesení. Jeho nasazení pro práva církve a pro lidská práva mu získalo řadu nepřátel, několikrát na něj byl spáchán atentát.

Španělská královna jej roku 1857 ovolala do Madridu jako svého zpovědníka. S ní také po 11 letech odešel do exilu. Účastnil se I. vatikánského koncilu, kde hájil papežskou neomylnost. Vzhledem k politické situaci se nemohl vrátit do vlasti, našel tedy útočiště v klášteře Fontfroide v jižní Francii, kde 24. října 1870 zemřel.

Když jej Pius XII. 8. května 1950 kanonizoval, řekl o něm: „Byl to člověk velkého ducha a plný kontrastů: skromného původu a slavný v očích světa; malý postavou a obrovský v duši; na pohled nenápadný, přesto schopný získat si respekt u mocných tohoto světa; v centru všeho dění vždy v Boží blízkosti.“Svátek slaví Nina

Toto jméno má trojí původ. Dnes je známe jako jméno ruské, ale kořeny má prastaré. Ninos totiž bylo jméno zakladatele asyrského státu a také jeho hlavního města, které se později nazývalo Ninive. Podle další možnosti je základem jména španělské slovo ni_o, jež znamená „dítě“ nebo „panenka“. Jiná verze praví, že jde o odvozené jméno od Antonína, který má dnes také svátek ve světovém i našem církevním kalendáři.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group