Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Irena

Světic se jménem Irena (pochází z řeckého Ειρηνη, tj. „Mír“) je v kalendáři více. Ta dnešní pocházela ze Soluně neboli Thessaloníké, kde se narodila v 1. století. Zvláště byla uctívána v řeckém městě Skallabis, kde jsou také uctívány její ostatky.

Když kázal svatý Pavel poprvé v Soluni, málem by jej tam byli zlynčovali. A přesto tamním křesťanům napsal dva listy, a přesto z tohoto města vyšla řada světců – dnešní světice Irena i nám dobře známí Cyril a Metoděj.

»Pavel, Silván a Timotej soluňské církevní obci, která je ve spojení s Bohem Otcem a s Pánem Ježíšem Kristem. Milost vám a pokoj! Stále děkujeme Bohu za vás za všechny, když si vás připomínáme ve svých modlitbách. Před naším Bohem a Otcem vzpomínáme bez přestání, jak je vaše víra účinná, láska obětavá a naděje v našeho Pána Ježíše vytrvalá. Víme o vašem vyvolení, bratři Bohem milovaní. Když jsme vám přinesli evangelium, nebyla to jen pouhá slova, naopak: bylo to provázeno projevy moci, činností Ducha Svatého a hlubokým přesvědčením. Vy sami víte, jak jsme se chovali mezi vámi kvůli vám. A vy jste napodobovali nás i Pána, přijali jste nauku v mnohém soužení, s radostí Ducha Svatého, takže jste se stali vzorem pro všechny věřící v Makedonii a Achaji.«

(1 Sol 1,1–7)

 Svátek slaví Vendelín

Toto jméno může být buď odvozeninou od Václava, což znamená „více slavný“, nebo může jít o zdrobnělinu německého slova Wende. Tak byli dříve označováni Polabští Slované.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group