Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Eduard

Svatý Eduard vládl Anglii jako Edward (Eadweard) III. v letech 1042–1066. Své mládí strávil v exilu v Normandii – Anglii tehdy okupovali Dánové. Na ostrov se vrátil roku 1041, následujícího roku, po smrti svého nevlastního bratra Harthknuta byl provolán králem Anglie. Rok poté byl ve winchesterské katedrále korunován.

Eduardova vláda byla dobou míru a prosperity, zároveň však někteří šlechtici zneužívali královy mírnosti a napomáhali tomu, že královská moc – a tím i obranyschopnost Anglie – byla oslabena. Harold z Wessexu dokonce vyvolal proti králi roku 1063 ozbrojené povstání a po jeho smrti nastoupil na trůn. Eduard zemřel 5. ledna 1066.

Již po smrti byl Eduard mezi prostými lidmi uctíván jako světec – ani ne tak pro svou vladařskou činnost jako spíše kvůli své dobrotě, lásce k potřebným a svatosti života. Roku 1154 nastoupil na anglický trůn Jindřich II. Plantagenet, který usiloval o sjednocení mezi národy Anglie – Anglosasy a Normany. Proto také usiloval o Eduardovu kanonizaci jakožto prostředek politického usmíření. Westminsterský převor Osbert de Clare byl vyslán do Říma a podařilo se mu dosáhnout úspěchu – Eduard byl kanonizován roku 1161. Jeho ostatky byly o století později přeneseny do Westminsterského opatství; toto datum se stalo Eduardovým svátkem.Svátek slaví Renáta

Toto jméno je latinského původu a znamená „znovuzrozená“ či „obrozená“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group