Klasika ve vánočním oktávu

Klasika ve vánočním oktávu

Pořad v souvislostech


Hudební zastavení
Budeme vysílat

Hudební zastavení
Hudební zastavení
Hudební zastavení
Vysílali jsme

Hudební zastavení
Hudební zastavení
Hudební zastavení
Audioarchiv

Pro mnohé již Vánoce skončily. Pro křesťany ale pokračují, pravoslavní se na ně teprve chystají. Proto Radio Proglas bude i nadále vysílat vánoční skladby.

Pestrost a množství krásných koled a pastorel můžete sledovat denně od 1.00 hodiny ranní, kdy vám nabízime jejich hodinový mix.

Během dne k tomu v pondělí 27. 12 přidáme v 18.35 Vánoční písně z barokních kancionálů a koledy cizích národů.

V úterý od 18.35 další z Bachových vánočních kantát: "Sehet, welch eine Liebe hat uns der Vater erzeiget" BWV 64 a oblíbený sbor Das neugeborne Kindelein. Od 23.10 je na programu „Pastorale k narození Ježíše Krista“, které zkomponoval Marc-Antoine Charpentier.

29. 12. od 18.35 otevřeme Steyerův kancionál, ze kterého opět vybereme vánoční písně.

30. 12.  je dnem, kdy si připomeneme 230. výročí úmrtí Jiřího Ignáce Linka, skladatele, který se proslavil především duchovní hudbou. Jeho vánoční skladby budou znít jak polední Hudební siestou, tak také od 18,35. V noci se pak rozezní renesanční hudba. Vánoční mši z díla Giovanniho Pierluigiho da Palestrina doplní skladby Tomáse Luise da Victoria, Domenica Mazzocchiho a Giacoma Carissimiho.

Na Nový rok – v den slavnosti Matky Boží Panny Marie – jsme k poslechu zařadili v 10.00 improvizace varhaníka Jaroslava Tůmy na Salve Regina, od 12.05  Mši k poctě blahoslavenné Panny Marie od Josepha Haydna, slíbenou Novoroční kantátu z Vánočního oratoria Johanna Sebastiana Bacha a Salve Regina Jana Dismase Zelenky. Sváteční Koncert duchovní hudby, zaměřený na renesanční Vánoce, ve 21.20 otevře Missa super Nasce la gioia mia – Moje radost se zrodila –, kterou zkomponoval Giovanni Pierluigi da Palestrina. Další skladbou večera bude Missa de Beata Mariae Virgine pro 6 hlasů od Heinricha Isaacka. Obě mše doplní modlitba Ave Maria, jak ji zhudebnil francouzský skladatel Josquin Desprez a s renesanční hudbou se rozloučíme prostřednictvím varhanního Recordare z díla Paula Hofhaimera.

Neděle 2. ledna 2022 přinese například: od 5.00 Koledy a vánoční písně pro varhany Jana Bernátka, od 8.00 „Missu Nativitatis Domini“ Jana Dismase Zelenky, od 10.00 Vánoční variace Marcela Dupré, polední Hudební siesta slavné Braniborské koncerty Johanna Sebastiana Bacha a večerní Koncert vážné a duchovní hudby Vánoční oratorium Camille Saint-Saënse, Vánoční kantátu Arthura Honeggera, Slavnosti koled Benjamina Brittena a Sen o Herodovi Nigela Shorta.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group