Vánoce s Proglasem

Vážení posluchači,

vysílání Proglasu vám chce být nablízku nejen ve dnech všedních, ale také svátečních – o letošních Vánocích jsme pro vás připravili pestrý program, ve kterém najdete jak přímé přenosy bohoslužeb, modlitbu a duchovní zamyšlení, tak vánoční hudbu klasickou i lidovou. Přejeme požehnané Vánoce!

Tečka za vánoční hudbou

Tečka za vánoční hudbou

12. ledna 2020, 06:00

Všechny nedělní večerní Koncerty duchovní hudby jsme o těchto Vánocích věnovali duchovním skladbám. Postupovali jsme od renesančních památek přes baroko až ke klasicismu. Poslední nabídne nejkrásnější díla dvacátého století.

Vánoční mše J. D. Zelenky

Vánoční mše J. D. Zelenky

11. ledna 2020, 18:09

Svátečním ránem budou znít vánoční skladby dvou významných barokních skladatelů: Jana Dismase Zelenky, o kterém se říká, že je to český Bach a samotného Johanna Sebastiana Bacha.

Rybovka, Žarošická mše a vánoční písně

Rybovka, Žarošická mše a vánoční písně

4. ledna 2020, 19:00

Nedělní Koncert duchovní hudby bude zaměřený na českou vánoční hudbu. Minulou neděli jsme poslouchali renesanční vánoční skladby, tentokrát se přesuneme do období baroka a klasicismu. Připraveny jsou tři skladby: Česká mše vánoční "Hej mistře!" Jakuba Jana Ryby, Žarošická mše a písně z vánočního kancionálu „Jesličky staré nové písničky“ Bedřicha Bridela.

Panna Maria v lidové písni

Panna Maria v lidové písni

31. prosince 2019, 20:53

1. leden je Slavností Matky Boží Panny Marie, kdy se oslavuje její mateřství. O tom, že mariánský kult měl v lidovém prostředí opravdu silnou tradici, budou vyprávět písně ve Folklorním okénku na Nový rok za pět minut pět odpoledne.

Oboroh: Když věčnost navštívila čas (recenze CD)

Oboroh: Když věčnost navštívila čas (recenze CD)

31. prosince 2019, 17:45

Skupina Oboroh vydala po albech písní pašijových, adventních a velikonočních a svatodušních také CD s vánočními písněmi. Jmenuje se Když věčnost navštívila čas. Přečtěte si naši recenzi a k tomu z archivu poslechněte rozhovor se skupinou Oboroh, který jsme vysílali na Hod Boží vánoční 2019.

Novoroční duchovní hudba

Novoroční duchovní hudba

31. prosince 2019, 14:13

Ráno v poledne i večer jsme pro vás připravili krásné duchovní skladby.

Hudba vánoční neděle

Hudba vánoční neděle

28. prosince 2019, 17:05

Neděle svátku Svaté rodiny bude obohacena večerním Koncertem duchovní hudby, ve kterém zazní vánoční skladby 16. století.

 

Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2019

Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2019

27. prosince 2019, 22:46

Na aktuální vánoční nahrávky se zaměřujeme v pořadu Slyšte, lidé! Pustíme si například vánoční písně folkové skupiny Madalen nebo písničkáře Pokáče, představíme si vánoční album bluesového hudebníka Keba Mo nebo CD Weihnukka, na kterém německá zpěvačka Andrea Pancur propojuje křesťanské Vánoce s Chanukou, židovským svátkem světel. Pustíme si také charitativní vánoční singl skupiny Dear Reader na podporu uprchlíků a připomeneme letošní nahrávky projektu Zkoleduj se a skupiny Oboroh.

Očekávané události 26. prosince 2019

Očekávané události 26. prosince 2019

26. prosince 2019, 07:28

Vybíráme z událostí očekávaných ve čtvrtek 26. prosince 2019, na druhý svátek vánoční a katolický svátek prvomučedníka sv. Štěpána.

Folklorní Vánoce - Od Hradišťa po Holomóc

Folklorní Vánoce - Od Hradišťa po Holomóc

25. prosince 2019, 19:36

Hanácký mužský sbor Rovina srdečně zve na tradiční vánoční koncert se svými hosty. Tentokrát pozvání přijala cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště a Ženský sbor Čerešňa z Újezdce u Luhačovic.

CM Bukovinka zve na vánoční koncerty

CM Bukovinka zve na vánoční koncerty

25. prosince 2019, 19:25

Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem vás srdečně zve na vánoční koncerty "V Betlémě se svítí". Během koncertu zazní koledy a vánoční písně, které k Valašsku neodmyslitelně patří. Vypravují o narození Božího syna, ale také o dávném způsobu života v kraji. Vždyť právě pastýřům anděl oznámil radostnou novinu...

Vánoční skladby Saint-Saënse a Mendelssohna

Vánoční skladby Saint-Saënse a Mendelssohna

25. prosince 2019, 15:56

Na svátek svatého Štěpána si v rámci polední Hudební siesty můžete poslechnout další vánoční oratorium a kantátu.