Ojedinělý adventní koncert souboru CAROTA DULCIS v Hradci Králové

Ojedinělý adventní koncert souboru CAROTA DULCIS v Hradci Králové
11. prosince 2012 Advent Autor: Martin Weisbauer

O letošním adventu budeme moci v sobotu 22. prosince v historickém dřevěném kostelíku sv.Jana Křtitele v Hradci Králové ("na Zámečku") v 18h navštívit ojedinělý adventní projekt komorního sboru "CAROTA DULCIS".

Jedná se o vystoupení, na kterém se budou moci posluchači seznámit s ryze adventními skladbami nejen v průřezu několika staletí, ale i s tím, jak se skladby postupně vyvíjely v různých národech.

Zvláštností tohoto 15-ti členného souboru není pouze to, že se o tomto adventu zaměřil, oproti množství již téměř vánočních akcí, na čistě adventní a duchovní obsah, ale například i to, že věkový průměr souboru činí pouhých 20 let, což je v chrámové produkci velmi nevídaný jev. Tvoří ho totiž vysokoškolští studenti, kteří jsou převážně bývalými spolužáky z královéhradeckého biskupského gymnázia Bohuslava Balbína.

Požádal jsem Lucii Bohuňkovou, členku souboru, aby nám soubor trochu představila.

"Náš soubor vznikl v roce 2009. Bylo to při vystoupení pro staré lidi v domově důchodců v Bílé Vodě, kdy jsme se je, tehdy jako gymnaziální studenti, rozhodli potěšit. Sešli jsme se pouze pro tuto jednu příležitost, ale tam jsme pak zjistili, že nám to dohromady docela zní, a proto jsme se rozhodli v této činnosti pokračovat. Ujal se nás Matěj Ondřej Havel, který se pak stal naším sbormistrem a přetáhl si nás k sobě do farnosti Pouchov v Hradci Králové. Tam působíme jako chrámový sbor dodnes. Zpíváme jak při významnějších církevních slavnostech, tak při mších svatých, křtech, biřmování apod. Specializujeme se pouze na chrámovou hudbu. Převládá u nás starší duchovní hudba, a to pouze vokální. Zpíváme skladby napříč staletími. Nejoblíbenějším obdobím je u nás asi renesance, protože ta je nejplodnější na takovéto vokální duchovní skladby."

Říká Lucie Bohuňková a zároveň dodává: "O adventní skladby je stále zájem a jsme proto zváni na různé akce, kde zpíváme adventní písně od nejrůznějších skladatelů".

Někdy soubor účinkuje také za doprovodu varhan, houslí nebo komorního orchestru. Zkouší v průměru jednou za 2 týdny v neděli na pouchovské faře. Častěji lze zkoušet jen vyjímečně, protože studenti jsou z různých vysokých škol a sjíždí se do Hradce Králové téměř z celé republiky.

Přejme tedy tomuto vyjímečnému sboru nadšených studentů trpělivost, výdrž a hodně úspěchů i posluchačů na tomto specifickém zájmovém poli.

 

 

 

 

 

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group