P. Martin Holík

Martin Holík

jednatel, nábo redakce

E-mail: 3hys1YUS_kBq2Zi4Ys
Funkce: jednatel, kněz, redaktor/ka, zaměstnanec
Nick: oM

Jednatel Radia Proglas, společnosti držící licenci ke stejnojmennému rozhlasovému vysílání.
Jak se mnou komunikovat? Pište na adresu 3hys1YUS_kBq2Zi4Ys, volejte na pevnou 511 118 800 nebo volejte 511 118 824 přímo. Volejte mi v rozumné době na pracovní číslo mobilu 605 432 100. Než je užijete, zvažte prosím, zda není lepší obrátit se v otázkách programu na redakci nebo s technickými sděleními na techniky. Čísla neuložená v paměti telefonu spíše nezvedám, proto prosím nejprve SMSku.


Telegraficky: narozen 20.5.1960 Brno, ZŠ Sušilova-1975, Gym. Koněvova-1979, FE VUT Brno-1984, 1984 ing.,-1990 Elektromont Brno, voj. služba 1985, knězem od 1987. 1990-1992 náhrada další voj. služby, 1992-1995 administrátor Brno-Ž. a K., jednatel RaPg od 1995, Telepace od 2005 do 2012.

Podrobněji: Narodil jsem se v Brně v roce 1960, maminka byla z Olešnice na Moravě, tatínek ze Zubáku, z Valašských Klobouk a Kroměříže. Byli šikovní: jsem dvojče, a zároveň ze tří bratrů. Oba rodiče už se delší dobu radují v nebi a nám dětem drží palce.

Na základní školu jsem chodil přečasto v přezůvkách, dodnes mám žákovskou s poznámkou. Byl jsem předsedou třídy a s bratrem jsme vysílali pro celou školu na den přesně s třicetiletým odstupem seriál o postupu vojsk osvobozujících v roce 1945 Brno.

Už jako dítě jsem měl štěstí na živé společenství křesťanů pod vedením P. Františka „Tiška“ Fráni ve středisku Radost na Americe, v Klášterci nad Orlicí, kde jsem si osvojoval Ora et labora, práce všeho druhu a samozřejmost modlitby, vše vyzdobeno radostí a důvěrou. Dodnes trvá mé pouto ke krásnému orlickohorskému místu, kde se i dnes setkává a roste v dobré lidi tolik mladých lidí. Ministroval jsem u svatého Jakuba v Brně, chodil osm let do klavíru, na němčinu, sbíral nálepky od sýrů, stavěl modelovou železnici HO. Čtyři roky jsem studoval gymnázium Vídeňská, tehdy Koněvova, zpíval s vynikajícími Mladými madrigalisty, se kterými jsme vítězně vymetli, co se dalo. Pak jsem se mořil s elektrotechnologií na elektrofakultě VUT v Brně. Přečetl jsem stovky knih od Verna přes Foglara a Zapletala až po Feuchtwangera a Lewise. Speciální oblibu mám v literatuře sci-fi; za „knihy života“ považuji Pavlovy listy Soluňanům, dále Dokonalou svobodu S. M. Ziescheové, Haló, Jácíčku Daisy Mrázkové a Marshallovu Plnou slávy. Postavil jsem spoustu užitečných i neužitečných elektronických zařízení, například v sedmnácti letech skutečně fungující telefonní ústřednu. Pokusem o opravu jsem zničil několik budíků a vedl tisíce hádek. Zamilován jsem byl vícekrát. Vojnu jsem zvládl dva roky na fakultě, měsíc v Rokycanech, měsíc v Jičíně, jedenáct měsíců v Jistebnici u Tábora, na třech dalších cvičeních a skoro roční další náhradní vojenské službě. Studium teologie se uskutečnilo pod vedením pedagogů ve skryté části mlčící církve, vysvěcen jsem byl v roce 1987 neuvěřitelně činorodým P. Stanislavem Krátkým. Pět let jsem elektroprojektoval v Elektromontu Brno.

Jako kněz jsem nejprve působil přes dva roky skrytě. Po revoluci a po přijetí podmíněného svěcení jsem byl tři roky farářem v Brně-Žebětíně a Kohoutovicích. Móc užitečný čas. Dělej, co nikdo nedělá! Toto heslo „z Ameriky“ vedlo k myšlence zřídit i u nás rozhlasovou stanici křesťanů pro křesťany i ty, kteří to o sobě neříkají.

Proglas vznikl po pěti letech příprav. Jsem jednatelem Proglasu, který drží licenci na 16 FM kmitočtů, desítek DAB+ vysílačů, DVBT2 šíření atd. (stav 2022). Do ledna 2022 jsem byl  ředitelem Proglasu; jsem členem náboženské redakce. Také jsem kaplanem ve farnosti u svatého Augustina v Brně, členem mediální rady brněnského biskupství i ČBK, a několika dalších užitečných institucí.
Velmi rád beru do ruky kytaru nebo kontrabas, usedám ke klavíru či varhanám, s chutí si zazpívám. Odpočinkem je mi možnost opravit nebo dorazit sem tam nějakou tu elektroniku. Na saních už nejezdím, na sjezdové lyže mě nikdo nedostane. Plavu, ale neskáču ani do známé vody. Mám operovaná záda, cukrovku a přesvědčení, že na odpočinek je čas až v nebi. Protivný na lidi jsem nepravidelně (přesnější info na zavolání). Moji podřízení dobře vědí, že dobrý šéf nikdy nedělá všechny chyby sám - vždy se o ně rád rozdělí s druhými. :-)

Od listopadu 2005 do roku 2012 jsem byl s P. Leošem Ryškou spolupodílníkem - jednatelem Telepace s. r. o., společnosti držící licenci k vysílání Tv Noe. Tuto pozici jednatele jsem opustil v červnu 2012.

Další mojí nectností je setrvale nezřízená touha po nových technologiích, jaké představují mobil, PDA, DVB-S i T, DAB+, EUREKA 147 a podobné zbytečnosti. Internet je studnicí mého dalšího vědění; kniha má jedinou chybu, že se její stránky neotáčí myší s kolečkem. Moje mobily mají stále větší úhlopříčku. Jistým uspokojivým kompromisem je v poslední době e-ink čtečka Kindle nebo tablet, bez kterých se na kazatelnu sotva odvážím. "Papírový papír" s kázáním? Verze pro slabochy :-)

Jsem šťastný člověk, optimisticky (někdy, pravda, až po chvíli) očekávající to lepší v sobě i v lidech. Na Bohu si cením humoru a velkorysé důslednosti, na lidech samostatných nápadů a činorodosti. S Proglasem je dost starostí, ale ještě víc radostí. S dobrými lidmi u mikrofonu i u přijímače je v něm moc fajn. S Tv Noe jakbysmet.

Heslo měsíce: Dělejte něco, přátelé, ať zvedneme poslouchanost Proglasu na dvojnásobek.
Heslo dne: Tak co, Jeníčku, už’s volal do soutěže Proglaso?
A nové: Lidé, k čemu máte televizor, když jste si proň dosud nezřídili příjem Tv Noe?

Děkuji. Váš otec Martin.

Spravuje Martin Holík. Poslední aktualizace: 2. 2. 2022 

Zobrazit všechny články autora

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie číslo 1 c moll, opus 3 „Zlonické zvony“ (1865) - Allegretto; Autor: Dvořák Antonín; Dirigent: Davies Dennis Russell; Soubor: Filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Odpolední proud

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group