Zajímavé pořady 25. prosince 2018

Zajímavé pořady 25. prosince 2018
19. prosince 2018 Aktuality z Proglasu, Vánoce Autor: Sabina Hauserová

Programové tipy na Boží hod vánoční.

Mši svatou přenášíme 25. 12. v 9 hodin z kostela Panny Marie Pomocnice v Olomouci, celebruje P. Rudolf Smahel.

Opavská učitelka Lena Freyová píše originální pohádky. V úterý 25. prosince zazní hned dvě – Vánoční dárek – příběh tak trochu o chlapci, který se ztratil, protože neměl dárek pro maminku, ale především o Tmě, Zimě a Mrazu, kteří by rádi zjistili, k čemu ty Vánoce vlastně jsou. O jablíčku, které mělo veliký jablíčkový strach, co s ním bude, až uzraje, jestli spadne a natluče se, nebo co když ho dokonce navrtá červ? Čeká ho ale jiný osud. Náramný. Vánoční. Poslouchejte od 11 hodin.

Krátce před dvanáctou hodinou na Boží hod vánoční (25. 12.) vám nabídneme přenos požehnání papeže Františka Urbi et orbi.

Příběhy z knihy Královské pohádky brněnského režiséra, herce a autora divadelních her Františka Zacharníka mají klasický rozměr rozlišování dobra a zla. Nejsou tu pohádkové rekvizity nebo postavy, spíš si příběhy všímají toho, že i královské rodiny mohou mít svá trápení a životní osudy. V úterý 25. prosince se od 14 hodin se můžete těšit na příběhy O smutné ale nakonec veselé princezně Aničce a o tom, jak se stala princezna Františka královnou.

Na Boží hod vánoční 25. prosince 2018 se 93 let dožívá profesor Bohuslav Korejs, autor známých responsoriálních žalmů a stovek vícehlasých duchovních písní. Jako sbormistr několika sborů harmonizoval i desítky lidových písní a koled. Mnoho let vyučoval zpěváky a varhaníky citu k hudbě a k liturgii. Popřát a poděkovat mu za vše, co tiše a skromně udělal, chceme i my ve vysílání v den jeho narozenin. Od 15 hodin zazní nejprve jeho sbor na poděkování „Bože milý“. Po něm je na programu záznam vánočního koncertu ze Svaté Hory, kde roku 2000 dirigoval své sborové úpravy známých i méně známých koled.

Víte, jak tráví Vánoce vojáci na misi? A jak děti v nemocnici? Myslíte, že Boží hod slaví zvířátka v ZOO? S kým si dává kapra a bramborový salát ředitel Proglasu otec Martin Holík? A nosí k Habáňům dárky pod stromeček andělíčci nebo Ježíšek? To vše se dozvíte ve vánočním speciálu pořadu Barvínek v úterý 25. prosince v 16 hodin.

Roman Galek z Jindřichova Hradce je ještě docela mladý řezbář a betlémář, ve kterém se vzňal vztah k této umělecké práci se dřevem, k biblickým výjevům a betlémům zprvu v dětství při pobytech u babičky pod zříceninou hradu Landštejn. A koníčka – tedy dláta – se nepouští. Rozhovor s ním naladíte na Boží hod vánoční, 25. prosince, v 18 hodin.

Vokální kvarteto Bohemia Voice vydalo po šesti letech existence první album – Vánoce s Bohemia Voice. CD se nese v duchu svátečních Disneyových  pohádek a crossoverových  skladeb. Představíme si je v rozhovoru s členkou souboru Elin Špidlovou 25. prosince 2018 od 19.15.

Jednoho večera na faře v Hradci zazvonil mladý muž. Když mu pan farář otevřel a zeptal se, co si přeje, mladý muž se svěřil, že asi uvěřil v Boha a chtěl by od kněze poučení o modlitbě. Nerad by totiž upadl do nějaké formy arianismu či sabelianismu. Poslechněte si pozoruhodný příběh obrácení manželů Zubrových v úterý 25. prosince ve 20.15.