Mironet nabízí pomoc při povodních

Mironet nabízí pomoc při povodních
11. srpna 2010 Technické Autor: Helena Horáková
Mironet osobám postiženým povodní zdarma vyčistí a znovu zprovozní výpočetní techniku a elektroniku. Tuto pomoc s úspěchem nabídl již při povodních v roce 2002, kdy byla zachráněna technika za více než 2,5 milionu Kč.

Veřejnosti je málo známo, že šance na záchranu zaplavené televize, notebooku nebo třeba fotoaparátu přesahuje 50%. Pro záchranu přístroje je však klíčové to, aby po styku s tekutinou a před odborným vyčištěním nebyl zapnut a nedošlo u něj ke zkratu. Pravděpodobnost záchrany se dále zvýší, když dojde k odbornému vyčištění v co nejkratší době. Více informací naleznete na www.mironet.cz/pomoc

Jak postupovat při záchraně vyplavené výpočetní techniky a elektroniky? 

Techniku je třeba vysušit, po vysušení nezapínat a předat na odborné vyčištění. U techniky dochází po styku s vodou často jen k povrchové oxidaci a znečištění často vodivými nečistotami. Obojí lze odborným vyčištěním odstranit a techniku zachránit. Nesmí však před vyčištěním dojít k zapnutí přístroje, jinak dojde pravděpodobně ke zkratu, i když je přístroj již vysušený. Následná oprava vyzkratovaného přístroje je složitá a často dražší než nákup nového výrobku.  

Jak se odborně čistí zaplavená elektronika?

Nejdříve dojde k vyčištění plošných spojů a kontaktů přístroje čistícím roztokem od viditelných nečistot.  Poté se zajistí vysušení přístroje horkovzduchem, který zbaví přístroj zbytkové vlhkosti. Ta často zůstává pod jednotlivými součástkami. Třetím krokem je zbavení oxidace z plošných spojů. Následuje optické vyhledání a následné odstranění drobných potenciálně vodivých nečistot mezi spoji jednotlivých mikročipů, případně odstanění studených spojů tepelnou vlnou nebo mikropájkou. Závěrečným krokem je otestování funkčnosti vyčištěného přístroje.     

Jaká je šance na znovu zprovoznění zaplavené techniky? 

To souvisí s typem přístroje, rozsahem jeho poškození a dobou, za jak dlouho došlo k vyčištění po styku s kapalinou. Horší šance k záchraně je u mechanických částí přístrojů (mechanik) a špatně rozebíratelných přístrojů. Předpokládáme, že šance na záchranu vyplaveného přístroje je nad 50%.

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group