Články autora - Alžběta Vašků

Centrum pro školy

Centrum pro školy

22. června 2020, 19:20

Olomoucké studio představuje další centrum při Arcibiskupství olomouckém. S jeho vedoucí, paní Zdislavou Vyvozilovou, mluvila Alžběta Vašků.

Peca: Mám se fajn

Peca: Mám se fajn

15. června 2020, 13:30

"Dneska se mám velice fajn," odpověděl na první otázku Alžběty Vašků Petr Potměšil, jako youtuber známý pod přezdívkou Peca. Řeč se během rozhovoru stočila nejen na jeho tvorbu, ale i na fenomén youtuberství jako takový a na to, proč je důležité uvědomovat si okamžiky, kdy se prostě "máme fajn."

Centrum pro kulturu Olomouc

Centrum pro kulturu Olomouc

9. června 2020, 18:25

Rozhovor v krásném prostředí o krásných věcech. To je následující pořad v jedné větě. V prostorách Arcibiskupského paláce v Olomouci se Alžběta Vašků ptala Martina Kučery, vedoucího Centra pro kulturu, co všechno spadá pod činnost tohoto centra. A zdaleka nejde jen o památky nebo koncerty.

Zemřít doma. Hospic Antonínek a domácí hospicová péče

Zemřít doma. Hospic Antonínek a domácí hospicová péče

19. března 2020, 09:42

"Vracíme rodinám možnost se o svého blízkého mohli postarat doma," tak popisuje domácí hospicovou péči jeden z dnešních hostů Alžběty Vašků Radek Nohál, vedoucí domácího hospice Antonínek při Charitě Uherské Hradiště. 

Stojanova kolej

Stojanova kolej

18. února 2020, 13:33

"Je to kolej, která člověku změní život."  Tak o Stojanově koleji v Olomouci mluví jedna z jejích obyvatelek. Čím je toto ubytování v centru Olomouce pro studenty jedinečné?

Prvotisky

Prvotisky

4. února 2020, 17:50

Jedním z důvodů, proč jsem šla studovat historii, byla možnost sáhnout si na opravdu staré knihy. Tuto možnost máte teď, i když jen virtuálně, i vy. A to nejenom skrze poslech tohoto pořadu, ale hlavně díky projektu prvotisky.cz.

Vánoce pro všechny

Vánoce pro všechny

17. prosince 2019, 18:39

Na začátku bylo posezení u vína, pak tři dobrovolníci a 15 pacientů oddělení LDN Vojenské nemocnice Olomouc, kteří si mohli rozbalit vánoční dárek i navzdory tomu, že svátky nemohou trávit doma. Dnes, o čtyři roky později, je dobrovolníků více než šedesát a dárky dostalo skoro tři sta seniorů a dětí z centra JAN. Řeč je o projektu Vánoce pro všechny.

"Odešla pokojně a tiše..." aneb Jak se umíralo v 17. století

"Odešla pokojně a tiše..." aneb Jak se umíralo v 17. století

5. listopadu 2019, 19:11

Nad tím, co znamenala smrt pro člověka v 17. století, se budeme zamýšlet s docentkou Radmilou Prchal Pavlíčkovou z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. 

Mobilní hospicová péče

Mobilní hospicová péče

15. října 2019, 19:19

Od 7. do 11. října proběhl v celé České republice Týden pro mobilní hospice. Proto se dnes mobilní hospicové péči v Olomouci budeme věnovat také my.

Stojanovo gymnázium Velehrad po patnácti letech

Stojanovo gymnázium Velehrad po patnácti letech

16. září 2019, 19:58

Před patnácti lety nastupovalo na gymnázium na Velehradě přesně dvacet čtyři žáků, dnes je jich sto dvacet jedna. I s takovým počtem studentů si ale zachovává svou rodinnou atmosféru.

Anenská pouť v zapomenutém kraji

Anenská pouť v zapomenutém kraji

6. srpna 2019, 19:12

Dnes se výjimečně vypravíme daleko za hranice olomoucké arcidiecéze, a to na anenskou pouť do západočeské Paliče. 

Né, pětku né!

Né, pětku né!

18. června 2019, 17:51

Čas vysvědčení je zase tady. Někteří školou povinní se na něj těší, pro jiné patří poslední školní den mezi ty horší okamžiky v životě. Domů totiž nesou ukázat výsledky své půlroční práce vtělené do čísel. K čemu tato čísla slouží? Existuje jiné, stejně dobré, nebo dokonce lepší hodnocení? To je téma pro Alžbětu Vašků a doc. Mgr. Radmilu Prchal Pavlíčkovou, Ph.D. z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Za Pannou Marií Štípskou

Za Pannou Marií Štípskou

21. května 2019, 11:08

Je to víc, jak osm set let, co lidé putují za Pannou Marií Štípskou. Do Štípy u Zlína se podíváme i my a ohlédneme se za Poutí matek, která proběhla v neděli 13. května, tedy na letošní svátek matek.

Pomoc bližním jako zaměstnání?

Pomoc bližním jako zaměstnání?

16. dubna 2019, 13:44

Občas o nich něco někde zaslechneme. Víme ale, s čím vším nám mohou pomoct? Na to, kým je sociální pracovník a co všechno jsou jeho kompetence, odpovídají dnešní hosté studia Radim. Věděli jste, že kromě nenadálých událostí v životě vám mohou třeba i zprostředkovat možnost pomáhat v rámci dobrovolnictví?

Pramen jako stroj času?

Pramen jako stroj času?

2. dubna 2019, 13:28

Historik jako detektiv, který na základě výpovědí různých svědků zjišťuje, co se doopravdy stalo. Historik jako překladatel jazyka kultury vzdálené staletí. Je historik i cestovatel v čase? Na otázky Alžběty Vašků odpovídá doc. Mgr. Martin Elbel, M.A., PhD. z Katedry historie FF UP. 

Víkend v klášteře

Víkend v klášteře

18. února 2019, 20:11

Jezdit pravidelně do kláštera aniž by se člověk hned chtěl stát řeholníkem nebo řeholnicí? A dokonce jezdit takhle třeba ve dvanácti letech? Jde to. 

Proč a jak učit o minulosti

Proč a jak učit o minulosti

14. ledna 2019, 21:40

"Naše školství stále připravuje děti na svět, kde je informace vzácná, kde se informace musí říkat a zapamatovat si, a nepřipravuje na to, že se s informacemi musí taky umět pracovat," říká v rozhovoru s Alžbětou Vašků docentka Radmila Prchal Pavlíčková z Katedry historie Univerzity Palackého v Olomouci.

Radimova mozaika

Radimova mozaika

17. prosince 2018, 14:06

"I drobnost může udělat radost někomu třeba tisíc kilometrů odsud," říká Anna Borková v souvislosti s projektem Vánoční balíčky pro Ukrajinu. Ten je jedním z kamínků předvánoční Radimovy mozaiky.

Moje dvacáté století

Moje dvacáté století

9. listopadu 2018, 06:00

Zažila dobu první republiky, druhou světovou válku i komunismus. Paní Hana Pardubová se narodila před devadesáti lety v Praze, většinu života ale prožila ve Vsetíně. U ní doma jsme si povídaly o všech historických milnících, které prožila. Poslouchejte v rámci projektu 100 let naší republiky - 100 let vašich vzpomínek v pátek 9. listopadu ve 22 hodin.

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group