Moje dvacáté století

Moje dvacáté století

Pořad v souvislostech


Moje 20. století
Audioarchiv

Zažila dobu první republiky, druhou světovou válku i komunismus. Paní Hana Pardubová se narodila před devadesáti lety v Praze, většinu života ale prožila ve Vsetíně. U ní doma jsme si povídaly o všech historických milnících, které prožila. Poslouchejte v rámci projektu 100 let naší republiky - 100 let vašich vzpomínek v pátek 9. listopadu ve 22 hodin.

Vzpomínaly jsme taky na Charlottu Masarykovou, u níž ještě před válkou sloužily dvě tety paní Pardubové. Na tuto dobu má rodina cennou památku – dopisy od samotné tehdy budoucí paní prezidentové.

Druhou světovou válku zastínila rodinná tragédie – maminčina smrt. I tak se ale na mapách sledoval pohyb front a byla tak předznamenána kariéra paní Pardubové jakožto učitelky zeměpisu a angličtiny na základní škole. A válečná doba s sebou přinesla i vtipy, které mezi námi kolují dodnes.

Po válce se paní Pardubové poštěstilo navštívit na několik týdnů Dánsko. Celá se rozzářila, když mluvila o ráji, které tam její oči uvyklé na válku viděly. Návrat se už ale nesl na vlně strachu z přicházející totality. Co bylo v té době nejtěžší? A jaký má pro nás vzkaz?

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es dur pro trubku a orchestr - Andante; Autor: Hummel Johann Nepomuk; Dirigent: Mari Jean-Baptiste; Sóla: André Maurice - trubka
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písničky
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Sbírka České biskupské konference

Podpořte stavbu domu pro poutníky-turisty-studenty v Zakarpatském Užhorodu!
UniCredit Bank Praha:
5304779730/2700,
VS 910730.
Odečtěte z daní.

Regiony

Regiony

Partneři

Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen

Akce Proglasu v roce 2018

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.