Moje dvacáté století

Moje dvacáté století

Zažila dobu první republiky, druhou světovou válku i komunismus. Paní Hana Pardubová se narodila před devadesáti lety v Praze, většinu života ale prožila ve Vsetíně. U ní doma jsme si povídaly o všech historických milnících, které prožila. Poslouchejte v rámci projektu 100 let naší republiky - 100 let vašich vzpomínek v pátek 9. listopadu ve 22 hodin.

Vzpomínaly jsme taky na Charlottu Masarykovou, u níž ještě před válkou sloužily dvě tety paní Pardubové. Na tuto dobu má rodina cennou památku – dopisy od samotné tehdy budoucí paní prezidentové.

Druhou světovou válku zastínila rodinná tragédie – maminčina smrt. I tak se ale na mapách sledoval pohyb front a byla tak předznamenána kariéra paní Pardubové jakožto učitelky zeměpisu a angličtiny na základní škole. A válečná doba s sebou přinesla i vtipy, které mezi námi kolují dodnes.

Po válce se paní Pardubové poštěstilo navštívit na několik týdnů Dánsko. Celá se rozzářila, když mluvila o ráji, které tam její oči uvyklé na válku viděly. Návrat se už ale nesl na vlně strachu z přicházející totality. Co bylo v té době nejtěžší? A jaký má pro nás vzkaz?

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group