Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Ondřej, Pavel a druhové

»Působení Svatého Ducha, který vane, kam chce, spolu s apoštolátem zástupu laiků stojí u kořenů svaté církve Boží v korejské zemi. První sazenice katolické víry, zasazená jedním korejským laikem roku 1784 po jeho návratu z Pekingu, vydala plody ke sklizni v 19. století při martyriu, které podstoupila 103členná komunita mladých lidí. Mezi nimi vynikali Ondřej Kim Taegõn, první korejský kněz, a laický apoštol Pavel Čõng Hasang.

Pronásledování, která propukla v několika vlnách v letech 1839–1867, také povzbudila víru nově pokřtěných a dala vzejít jaru Ducha ve tváři rodící se církve. Apoštolský ráz  tohoto společenství Dálného východu se zdá být, prostě a jednoduše řečeno, realizací podobenství o rozsévači, a to od kněze Ondřeje až po ochotu podstoupit mučednickou smrt.

Na své pastorační cestě do této daleké země zapsal papež Jan Pavel II. korejské mučedníky do kalendária světců. Jejich památka se slaví dnešního dne, protože většina z nich podstoupila mučednickou smrt 20. a 21. září.«

(Římský misál)Svátek slaví Oleg

Toto ruské jméno má skandinávský původ a jeho prastarý tvar zněl Helgi. Znamenalo to, že jeho nositel je „svatý“ či „spásu přinášející“ a přeneseně také „zdravý a silný“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group