Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Veronika Giulianiová

Veronika Giuliani se narodila 27. prosince 1660 v Mertacellu nad Metaurem u italského Urbina a při křtu následujícího dne dostala jméno Uršula. V sedmnácti letech vstoupila do kláštera klarisek v Citta di Castello, kde získala jméno „Veronika od Boží vůle“. V klášteře žila intenzivním duchovním životem, zakusila řadu mystických zážitků, které jí však přinesly i mnohá utrpení. Roku 1697 obdržela stigmata – stopy ran po Kristově umučení.

Její mystické zážitky však vzbudily mezi spolusestrami i mezi představenými velkou pozornost a na žádost abatyše byla Veronika vyšetřována Svatým officiem, jehož zvýšená pozornost trvala následujících dvacet let. Vyšetřování však dopadlo pro sestru Veroniku dobře, její zkušenosti s Bohem a její stigmata byly uznány jako autentické. O její oblibě mezi sestrami svědčí fakt, že byla čtyřikrát po sobě zvolena abatyší svého kláštera. A vedla jej dobře – podařilo se postavit nové křídlo klášterní budovy, což si vyžádal zvýšený zájem mezi uchazečkami o přijetí do řehole; stará stavba již takovému počtu novicek a sester nestačila. Veškeré prostředky získala Veronika z drobných i větších darů a nemusela se tedy zadlužit ani halířkem.

V červnu roku 1727 však byla Veronika stižena ochrnutím a za svítání 9. července zemřela v pověsti svatosti. Ještě téhož roku byl zahájen předběžný proces její beatifikace, která se konala 17. června roku 1804. 26. května 1839 pak byla Veronika Giuliani kanonizována.Svátek slaví Drahoslava

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group