Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Zdislava

Zdálo by se zbytečné představovat svatou Zdislavu – dobrou manželku, matku čtyř dětí, ochránkyni chudých a nemocných a patronku rodin a rodinného života. V dnešní době, kdy jde svět rodině takřka po krku, je nám její přímluva obzvlášť zapotřebí.

Už jste navštívili místo jejího posledního odpočinku, Jablonné v Podještědí? Jedno děvče se modlilo za svého budoucího manžela – i když jej dosud neznalo – a slíbilo, že s ním po svatbě půjde pěšky z jeho rodiště do Jablonného na pouť. A po svatbě také spolu vyrazili a po třech stech kilometrů ke svaté Zdislavě doputovali. Že nevěříte starým legendám? Stalo se to v 21. století.Svátek slaví Ferdinand

Původní význam tohoto jména je asi k „jízdě se připravující“, avšak někteří jazykovědci se domnívají, že znamená spíše „mír riskující“. Záleží na tom, vyložíme-li první složku jako „jeti“, nebo „mír“. Aby to bylo ještě složitější, lze jméno také vysvětlit jako Fer Dyn Handu, což znamenalo „daleká je tvoje ruka“, čímž byla míněna ruka ozbrojená. Jaký je pravý původ, asi nezjistíme, jisté však je, že toto jméno k nám přinesla habsburská dynastie.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group