Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Hilarius z Poitiers

Svatý Hilarius pocházel z Galie, narodil se v dnešním městě Poitiers kolem roku 315. Tam byl také jako pětatřicetiletý zvolen biskupem. Dlouho  však ve svém úřadě setrvat nemohl; v Římské říši byl tehdy módní arianismus a Hilarius, jeho nejvýznamnější odpůrce na křesťanském západě, byl roku 356 na císařský rozkaz nucen odejít do maloasijské Frýgie.

Hilarius však působil i na východě jako odpůrce arianismu, a proto byl po čtyřech letech poslán zpět. Do svého rodného města si přivezl kromě dalších cenných zkušeností ze sporů s arianismem také hluboké poznatky o řecké teologii. Na východě se také poučil, jak lze s úspěchem využívat při vyučování a utvrzování věřících veršovaných skladeb.

Hilarius, věrný biskup, statečný zastánce pravého křesťanství, plodný autor a v osobním životě sympatický a přátelský člověk, zemřel ve svém rodišti roku 367. o patnáct století později – roku 1851 – byl prohlášen za církevního učitele.

»Všechno, co se událo v Kristu, nám dává pochopit, že po ponoření do vody na nás z výše sestupuje Duch svatý a že se stáváme Božími dětmi, protože si nás hlas Otce osvojil.«

(sv. Hilarius: In evangelium Matthaei 2,6)

 Svátek slaví Edita

Toto jméno je staroanglického původu, pochází ze jména Éadgyth a vykládá se jako „bohatá a šťastná válka“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group