Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Silvestr

Sv. Silvestr, papež z počátku 4. stol., dal své jméno poslednímu prosincovému dni. Tento světec však není jediný zástupce tohoto jména v Římském martyrologiu, oficiálním seznamu světců. Roku 1177 se totiž v italském městě Osimo narodil Silvestr Guzzolini. Vystudoval na přání svého otce právo v Bologni, po dokončení studií odešel do Padovy, aby se tam věnoval teologii. S tím už jeho otec srozuměn nebyl a tvrdě se stavěl proti tomu, aby se Silvestr stal knězem. Vysvěcen byl proto až roku 1217, desátého roku po dokončení studií.

Po svém vysvěcení byl jmenován kanovníkem katedrály v Osimě, kde úspěšně bránil práva kapituly proti místním šlechticům. Po deseti letech se rozhodl vzdát svého úřadu a odejít do samoty. Prý jej k tomu přivedlo zamyšlení nad jedním náhrobkem – „co jsem já, byl i on; co je on, budu i já“. V samotě se k němu připojili další přátelé, společně pak přijali řeholi sv. Benedikta. Tak vznikla benediktinská kongregace silvestrinů. Do své smrti 26. listopadu 1267 založil svatý Silvestr ještě 12 klášterů.

Pokud by vám chyběly v blízkosti svátku sv. Silvestra Guzzoliniho oslavy konce roku, můžete vzít v úvahu, že v sobotu před 1. nedělí adventní končí rok liturgický. Občas dokonce připadá přímo na 26. listopadu. Přesně řečeno se tak stane osmapadesátkrát za čtyři sta let.Svátek slaví Artur

Jméno Artur znamená nejspíše „medvěd“, neboť vychází z keltského překladu tohoto slova arth.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group