Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Felix z Valois

Felix z Valois se narodil 9. dubna 1127. Pocházel z francouzského královského rodu; přesto se však rozhodl stát se řeholníkem. Vstoupil do kláštera v Clairvaux a stal se cisterciákem. Rozhodl se pro poustevnický život, nejprve v ALpách, později u Cerfoi v diecézi Meaux.

Spolu se svatým Janem z Mathy založil řád Nejsvětější Trojice – trinitářů – jehož hlavním cílem bylo shromažďovat prostředky na vykoupení křesťanských zajatců z maurského otroctví. Tento řád byl schválen roku 1198.

Svatý Felix z Valois zemřel 4. listopadu 1212 v Cerfoi. Kanonizoval jej papež Inocenc XII. roku 1677.

Kolik lidí ještě dnes trpí v otroctví – v poutech bezbřehé chudoby, hladu, nemocí, opuštěnosti? Co nám brání, abychom se jim věnovali? Bojíme se, že bychom si s nimi zadali, když se k nim ze své výše skloníme? A přitom na rozdíl od svatého Felixe většinou nepocházíme z královského rodu…Svátek slaví Nikola

V občanském kalendáři mají dnes svátek Nikola, Nikolas, Nicol i Nicoleta. Všechna tato jména jsou přejata z francouzštiny, ale jejich původním domovem je Řecko. Jedná se vlastně o jednu z variant jména Mikoláš či Níkoláos, jak zní původní tvar. Překlad tohoto jména je „vítězný lid“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group