Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Jan Kapistránský

Na severní vnější zdi brněnské katedrály byste asi dva metry nad zemí našli kamennou kazatelnu. Už se dnes nepoužívá, jen občas o ni jeví zájem společensky unavení kolemjdoucí. Říká se jí „Kapistránka“ – podle svatého Jana Kapistránského, i když ten z ní ve skutečnosti nekázal.

Svatý Jan Kapistránský navštívil Brno a řadu dalších měst a míst roku 1451 (ona petrovská kazatelna je o několik desetiletí mladší). Bezpochyby na Brňany silně zapůsobil, když s jeho jménem spojovali právě tuto kazatelnu.

Pět let poté se již jako sedmdesátiletý připojil k vojsku Jana Hunyadyho, které táhlo proti Turkům. Po pádu Konstantinopole v květnu 1453 byla uherská armáda poslední překážkou turecké invazi. Byl to právě Jan Kapistránský, který dodával vojákům odvahu. A 22. července 1456 byli Turci u Bělehradu poraženi. Čtvrt roku poté svatý Jan onemocněl morem a 23. října 1456 zemřel.

Říkáte, že kněz a františkánský řeholník neměl co dělat mezi vojáky? Že je vybízel k zabíjení? Možná by nebylo od věci si uvědomit, že vojákům od Bělehradu vděčíme za to, že dnes mluvíme česky a můžeme vzpomínat na křesťanské světce. A uvažte, zdali jsou výzvou k zabíjení tato slova:

»Ať budete postupovat nebo couvat, ať budete útočit nebo útoku vzdorovat, vzývejte Ježíšovo jméno. V něm jediném je záchrana!«Svátek slaví Teodor

V občanském kalendáři má dnes svátek Teodor nebo – jak se psávalo dříve – Theodor. Jméno pochází z řeckého Theodóros a znamená „Boží dar“. Slovanskou podobou jména by mohli být Bohdan a Božidar.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group