Programové tipy na Velký pátek

Programové tipy na Velký pátek

Zajímavé pořady na vlnách Proglasu 19. dubna 2019.

V pořadu Křesťan a svět se na Velký pátek od 9. hodiny vydáme do míst spojených s křesťanskou vírou. S P. Michaelem Špilarem se zamyslíme nad zásadními okamžiky naší víry a budeme je propojovat s konkrétními místy ve Svaté zemi.

Centrum pro studium demokracie a kultury vydalo audiozáznam povídek Jana Čepa v podání Luboše Ondráčka a v režii Petra Plevy. S jejich laskavým svolením přinášíme povídky "Nedělní odpoledne" a "Variant" také našim posluchačům na Velký pátek krátce po 11. hodině.

Velkopáteční Hudební siesta bude patřit především oratoriu „Kajícníci u hrobu Vykupitele“, které zkomponoval Jan Dismas Zelenka. V roli Maří Magdaleny uslyšíme Magdalenu Koženou za doprovodu souboru Capella Regia Musicalis.

Na Velký pátek se neslouží mše svatá. V cyklu Úvod do liturgie Velikonočního třídení se dozvíte proč. Možná vás i překvapí pohled na vnímání symbolu kříže právě v tento den.  Poslouchejte na Velký pátek v 14.45.

Přímý přenos Velkopátečních obřadů z kostela svatého Bartoloměje v Kravařích začíná v 15 hodin.

V Oktávě na Velký pátek přinášíme reprízu pořadu o Bachových pašijích, který pro Radio Proglas roku 2015 připravila muzikoložka Jana Slimáčková. Poslouchejte od 16.55.

Sestra Lucie se pozastavuje nad způsobem, jakým se Ježíš vydal do našich rukou. Pozoruje jednotlivé svědky Kristova ukřižování, přemýšlí nad jejich jednáním a snaží se představit si sebe sama na jejich místě. Rozjímání o vykoupení naladíte na Velký pátek od 18 hodin.

O Velikonocích si připomínáme smrt Ježíše Krista a slavíme Jeho zmrtvýchvstání. Podle vyprávění evangelisty Lukáše Ježíš zemřel v pátek ve tři hodiny před svátkem Pesach. Ještě před setměním, kdy začínal šabat, den klidu, stihli Ježíšovi věrní jeho tělo nabalzamovat a uložit do hrobu. Římští vojáci pak tento hrob zapečetili a nepřetržitě hlídali, aby Ježíšovo tělo nikdo neukradl. A první den po sobotě byl, ke zděšení Římanů, hrob prázdný. Kde byla Ježíšova duše po smrti? V Apoštolském vyznání stojí, že sestoupil do pekel. Ale skutečně byl v pekle? Trpěl tedy pekelnými mukami? A co je to vůbec peklo? Teolog Martin Štěpán Filip se nad těmito otázkami zamyslí na Velký pátek 19. dubna ve 22 hodin.

Partneři

Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.czn

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2019

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.

POMOZTE DOPLATIT Svatomartinské varhany v Třebíči

Trebic varhany

Splacení už funkčních nových varhan můžete podpořit koupí
adopčního certifikátu