U: Zákřov

U: Zákřov

Při návštěvě Zákřova se zaměříme na místní tragédii z dubna roku 1945. Pořad v rámci projektu 100 let naší republiky - 100 let vašich vzpomínek reprízujeme v úterý 30. října ve 22 hodin.

V oblasti Velký Újezd a jeho okolí působila na jaře 1945 partizánská skupina Juraj, která úspěšně narušovala aktivity nacistických posádek. Proto gestapo v Přerově povolalo kozácký prapor 574 zvaný Feuermittel, aby proti partizánům bojoval. Prapor si za několik dní vytipoval podezřelé a rozhodl se k trestné akci v Zákřově. Večer 18. dubna vojáci podpálili stavení Františka Sušila střelou z pancéřové pěsti. Tím vyvolali zmatek a začali zatýkat podezřelé. Během zásahu ale "vlasovci" ztratili seznam podezřelých a začali zatýkat civilisty náhodně. Odvedli přes 20 mužů. Starší 50 let druhý den propustili. Zbývajících 19 chlapců a mužů se muselo vydat na pochod do Velkého Újezda, kde je vojáci mučili. 20. dubna zatčené převezli na samotu zvanou Kyjanice a tam je, mnohé ještě živé, upálili.

Jednou z obětí zákřovské tragédie byl i 18letý Žid Otto Wolf, který se s rodiči a sestrou Felicitas přes dva roky skrýval před nacisty. Odmítli totiž nastoupit do jednoho z transportů do koncentračního tábora. Skrývali se nedaleko Zákřova v lese a přes zimu využívali úkrytů u rodin, které je měli odvahu přijmout. O jejich přítomnosti vědělo na Tršicku mnoho lidí, nikdo je však po celou dobu neprozradil. Osudného 18. dubna 1945 ale Otto Wolf opustil svůj úkryt předčasně a protože se nemohl prokázat platnými doklady, byl jako podezřelý zatčen. Otto si během skrývání psal deník. Prvního knižního vydání se dočkal v angličtině zásluhou Felicitas Wolfové, která emigrovala do USA. U nás Deník Otty Wolfa vyšel až v roce 1997.

zakrov_zalovAsi posledních deset let cestují pravidelně studenti z různých států USA do Evropy na místa spojená s holocaustem. Díky deníku Otty Wolfa, který dobře znali, se začali zajímat i o Zákřov. Proto také iniciovali vznik památníků pro rodinu Wolfových v Tršicích a v lese, kde se skrývali ve vykopaných dírách ve svahu.

V pořadu U: z regionálního Studia Radim vás Marek Chvátal zavede na místa spojená se zákřovskou tragédií. Provázet ho bude Jan Pečínka, rodák z tohoto regionu, který se o místní události z dob druhé světové války dlouhodobě zajímá. Společně navštívili také pamětnice události Zdenku Calábkovou a Ludmilu Tomečkovou. Jejich otec Oldřich Ohera byl mezi zmíněnými 19 upálenými.

NyníPísně
Píseň: Všichni jsme postižení (2023); Interpret: Pokáč, Pártlová Martina; Album: Pokáč: Rodinné album
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group