Příběh záchrany Zadní Zvonkové

Příběh záchrany Zadní Zvonkové

V komponovaném, reportážně laděném pořadu se přeneseme do obce položené na pravém břehu Lipna, přímo na hranici Česka a Rakouska. V neděli 11. listopadu od 17. hodiny reprízujeme rozhovor s Rakušanem Horstem Wondraschkem.

Do Zadní Zvonkové se z Českých Budějovic dostanete nejkratší cestou přívozem přes Lipno. Stačí nasednout v Horní Plané a užít si přejezd přehrady v jednom z nejužších úseků. 

Spolu s Rakušanem Horstem Wondraschkem, jehož rodina v obci žila, se staneme svědky příběhu, kterých se v pohraničí odehrálo vícero. Po roce 1945 byli z obce odsunuti všichni její obyvatelé, protože byli německé národnosti. Celý prostor obce následně až na pár objektů podlehl zkáze buldozerů, aby se takto „vyčištěný“ mohl stát součástí pohraničního pásma, pásu přímo mezi pohraničními ostnatými dráty. Po roce 1990 se ovšem díky obdivuhodnému osobnímu nasazení Horsta Wondraschka podařilo obnovit tamější kostel, hřbitov a někdejší faru (dnes budovu muzea).

Ale především: do Zadní Zvonkové se vrátil život a na tomto „místě smíření“ se už více než dvacet pět let setkávají rodáci, Češi, Němci a Rakušané, slaví společné mše nebo si jen tak povídají u piva a guláše. Svědectví Horsta Wondraschka doplní vzpomínky kardinála Miloslava Vlka, který byl po revoluci českobudějovickým biskupem a revitalizaci obce významně podpořil. V neposlední řadě se ke slovu dostane také hornoplánský starosta Jiří Hůlka, který už od 90. let s Horstem Wondraschkem intenzivně spolupracuje a v roce 2015 mu udělil čestné občanství Horní Plané.

Horsta Wondraschka dabuje Petr Kronika, pořad připravila a k poslechu zve Jitka Skřičková z českobudějovického studia Jan Neumann.

Více o Zadní Zvonkové se dozvíte například na www.gloeckelberg.at, webových stránkách, které spravuje přímo pan Horst Wondraschek.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group