Minulost církve na jihu Čech

Jiří Jakeš: muž pevné víry

V pondělí 29. října od 22 hodin v rámci projektu 100 let naší republiky - 100 let vašich vzpomínek opakujeme rozhovor s Jiřím Jakešem z roku 2009.

Někdejší kostelník českobudějovického salesiánského chrámu sv. Vojtěcha byl živou studnicí postřehů, ve kterých se odrážejí jak regionální, tak i obecné dějiny 20. století. Redaktorka Jitka Skřičková zachytila jeho paměť nedlouho před jeho odchodem na věčnost, v době, kdy ještě s radostí "vytahoval z rukávu" jednu barvitou vzpomínku za druhou a byl je zároveň schopen patřičně zasadit do časového rámce.

Jiří Jakeš

Jiří Jakeš (1926-2012) se dlouhá léta podílel na vytváření zázemí pro bohoslužby v čtyřdvorském kostele a vypomáhal také při nejrůznějších akcích, které farnost organizuje. To vše samozřejmě zasluhovalo obdiv a poděkování, ale důvod, proč na vlnách Proglasu vyprávěl, byl ještě trochu jiný. Za panem Jakešem totiž přicházeli všichni ti, kteří se chtěli dozvědět více o uplynulém století či minulosti církve na jihu Čech.

Co se konkrétně v pořadu zaznělo? Připomněli jsme prvorepublikový skauting a mariánské družiny, dvě nepřehlédnutelné formy sdružování mladých, které stmelovaly tehdejší mládež. Přiblížili jsme atmosféru 50. let a hlouběji nahlédli do pankrácké věznice za doby nejtvrdší totality. Nakonec jsme věnovali pozornost českobudějovickému biskupu Josefu Hlouchovi, kandidátu blahořečení, jehož Jiří Jakeš osobně znal a velmi jej obdivoval.

Autorka pořadu: Jitka Skřičková

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group