Hlavní menu

Krakov – město památek

Krakov – město památek
8. února 2016 Národní pouť 2016 Autor: Hanka Svanovská

Svatyně Božího milosrdenství v Krakově bude přirozeným centrem zájmu všech, kteří se zúčastní letošní Národní pouti ve Svatém roce milosrdenství.

Pojďme se ale nyní podívat za dalšími pamětihodnostmi druhého největšího města v Polsku, které stojí za to navštívit.

Určitě bychom neměli minout přirozenou výškovou dominantu Krakova – kopec Wawel s bývalým královským zámkem a gotickou katedrálou sv. Stanislava a Václava. Vzhledem k vřelému vztahu Poláků k vlastním dějinám se v podstatě jedná o další duchovní svatyni. Ostatně, katedrála dlouho fungovala jako vůbec nejvýznamnější chrám v Polsku.  A v zámku se dnes nachází hojně navštěvované muzeum.

Historické centrum Krakova leží na levém břehu řeky Visly a je zapsáno do seznamu památek UNESCO již od r. 1978. Jeho přirozeným středem je Hlavní náměstí (Rynek Glowny), jedno z největších evropských náměstí vůbec. Dominuje mu socha slavného básníka Adama Mickiewicze, v rohu se nachází kamenný románský kostel sv. Vojtěcha z 11. století, nejstarší kostel v Krakově. Není dobré vynechat ani starobylou tržnici Sukiennice s historickými erby významných polských měst a galerií polského malířství.

Projít se můžeme také po Barbakanu, pevnostních městských hradbách, které vznikly ve středověku a chránily Floriánskou bránu, začátek Královské cesty, po níž přijížděli panovníci z Varšavy ke korunovaci v Krakově.

Čtvrť Kazimierz  je zase místem, kde se prolínají židovské a křesťanské tradice. Žel, 2. světovou válku přežil z původních skoro 60 000 pouhé tři tisícovky krakovských Židů. V půvabných uličkách si ale můžeme dosud prohlédnout pět historických synagog.

Krakov je zajímavý také tím, že se v něm nachází druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, založená již r. 1364. Studoval zde např. světoznámý fyzik a astronom Mikuláš Koperník nebo sv. Jan Pavel II.

Podrobné informace naleznete na oficiálních webových stránkách města, které mají několik cizojazyčných verzí.

 

 

 

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group