Kromě redakční práce v Proglasu, kde má na starosti především folklor (Folklorní okénko, Folklorní sedmička, Voničky) a nadžánrový pořad Čaj do páté, funguje jako nezávislá publicistka (kultura, především hudba a literatura). Mnoho let byla externí redaktorkou Radia Zlín i hudební redakce Českého rozhlasu Brno (pro ČR Brno - vlastní pořady Moje ranní hudba a Hudební slovníček, Folklórní notování, Putování s hudci, Putování za folklórem; pro ČR Vltava - pořady v rámci cyklů Metamorfózy tradice a Etnická hudba na vlnách Vltavy, pro ČR Praha - cyklus příspěvků v rámci projektu Pozpěvování). Příležitostně spolupracuje s Českou televizí Brno (Folklorika, Na moll). Píše pro webový portál Brno město hudby. Pro vydavatelství Indies Scope Records sestavila šest z celkových osmi CD Antologie moravské lidové hudby, pro Indies Happy Trails album Vlasta Grycová: Balady a písně milostné. Připravuje cestovatelské přednášky a výstavy (Indický Rajasthan očima Evropanky, Ostrovy jižní Dalmácie), Pro Židovské muzeum a Židovskou obec Brno připravila cyklus přednášek Domy věčnosti o židovských hřbitovech Moravy a Vysočiny; vydala knihu Zahrady života (moravské židovské hřbitovy ve fotografiích). Ráda cestuje, fotografuje a potkává zajímavé lidi.
V dnešním Čaji do páté vás čeká další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 a druhý díl „hommage“ neboli pocty Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který opustil své posluchače 1. května roku 2023 ve čtyřiaosmdesáti letech z plného koncertního nasazení. Tentokrát – na rozdíl od minulého dílu – uslyšíme častěji češtinu než angličtinu a naskytne se nám šance porovnat přímo, jak se čeští autoři a interpreti popasovali s výzvou převést (většinou do češtiny, ale často do úplně odlišného hudebního žánru) písně Gordona Lightfoota. Helena Bretfeldová vás zve na Hommage to Gordon Lightfoot 2 přesně měsíc po jeho odchodu, ve středu 1. června od 16.00.
Písně ptačí nabízejí širokou paletu hudebních forem oscilujících od rozverných popěvků až k tragickým baladám – a tak tomu bude i v tomto dílu s názvem Letěla bílá hus. Tentokrát se vrátíme k tažným ptákům z volné přírody, dokonce k ptačímu druhu, který se obvykle ze zimovišť k nám vrací jako jeden z prvních – k divokým husám. Existuje samozřejmě celá řada lidových písní věnovaných husám zdomácnělým i jejich divokým družkám. Husa divoká je známa jako výjimečně dobrý a vytrvalý letec a také jako pták s velkým smyslem pro rodinu. Husí pár je si věrný po celý život a o mláďata se stará až do dalšího hnízdění. To všecho nalezlo ohlas v četných lidových písních. Folklorní okénko redaktorky Heleny Bretfeldové si naladíte ve středu 31. května od 16 hodin.
Folklorní sedmička vám jako obvyklenabízí sedm lidových písní z Čech, z Moravy i již sedmé kolo po sobě i jednu ze Slovenska. Výsledné pořadí odpovídá vašemu hlasování - hlasy můžete posílat třem vybraným písním, a to od pondělka až do čtvrtka 8.června do 12 hodin v poledne. Můžete si své oblíbené písně zazpívat spolu s námi; zatím každá z těch, které uslyšíte dnes, má šanci, že ji svým hlasováním posunete do dalšího kola. Píseň může zaznít pouze třikrát, potom ji – jako tomu bude také tentokrát - v případě úspěšného postupu vystřídá jiná píseň od téhož interpreta, většinou i ze stejného hudebního nosiče.
Další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 nás dnes současně potěší a zarmoutí: bude to „hommage“ neboli pocta Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který nečekaně odešel 1. května roku 2023 půl roku před svými pětaosmdesátými narozeninami. Od svého prvního vydaného alba Lightfoot! v roce 1964 slavil úspěch i daleko za hranicemi Kanady. V prvním dílu hudební pocty uslyšíme samotného Lightfoota i několik vydařených coververzí s originálním textem v podání výjimečných zpěváků různých žánrů: Johnny Cashe, Nanci Griffith, voicebandu Singapur, tria Peter, Paul & Mary, Chrise Thileho a Punch Brothers - a především Tonyho Rice. Nalaďte si Čaj do páté a pořad Heleny Bretfeldové Hommage to Gordon Lightfoot ve čtvrtek 25.května v 16 hodin.
Písně ptačí nabízejí širokou paletu hudebních forem oscilujících od rozverných popěvků až k tragickým baladám. Po ptácích z volné přírody existuje samozřejmě celá řada lidových písní věnovaných ptačím druhům zdomácnělým a přitom paralelně jejich divokým formám; klasickým příkladem jsou kachny - kačeny, kačenky, kačičky, kačky, jak je oslovuje a pojmenovává lidová slovesnost. Šestý díl volného cyklu ptačích písní proto nese název Kačena divoká letěla zvysoka. Nevynecháme ani písně věnované jejich mužským protějškům – kačerům nebo též káčerům, kteří, jak si později řekneme, mají v některých zvykoslovných rituálech významnou symbolickou roli. Kachna-kačenka je ptákem natolik oblíbeným, že její jméno užíváme i jako zdrobnělinu dívčího jména Kateřina. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 24. května od 16 hodin.