Funkce: hudební redaktor/ka, zaměstnanec Nick: HelBret
Helena BRETFELDOVÁ, PhDr.
je nezávislá publicistka (kultura, především hudba a literatura), externí redaktorka hudební redakce Českého rozhlasu Brno (pro ČR Brno - vlastní pořady Moje ranní hudba a Hudební slovníček, Folklórní notování, Putování s hudci, Putování za folklórem; pro ČR Vltava - pořady v rámci cyklů Metamorfózy tradice a Etnická hudba na vlnách Vltavy, pro ČR Praha - cyklus příspěvků v rámci projektu Pozpěvování), tvale spolupracuje s Českou televizí Brno (Folklorika, Na moll), publikační činnost: Folk&Country, Respekt, MF Dnes, Lidové noviny, Rock@Pop, Literární noviny, Rovnost, Romano hangos, Týdeník rozhlas a další.
K poslechu Čaje do páté ve čtvrtek 26.1. od 16 hodin vás zve Helena Bretfeldová. Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads vám nabídnehudební vzpomínkuna výborného, zdánlivě velmi nenápadného muzikanta, který ctil premisu, že kontrabas je především doprovodný nástroj – takže doprovázel celou řadu zpěváků a hudebníků. Všechny takzvaně „jistil“ zezadu a jeho backside byl respektovaný a vyhledávaný, neboť na něj byl – jak je u basy v první řadě zapotřebí – při hraní naprostý spoleh: pan basista Petr Surý.
Další pokračování hudebních rodových genezí Muzika v krvi nás zavede do Brna, kam se z rodných Českých Budějovic přistěhoval violista, trumpetista a později primáš řady hudebních těles lidové hudby(především BROLN) Jindřich Hovorka. Rodinnou tradici podpořila jeho manželka Zdenka Hovorková, výborná zpěvačka, sólistka i vedoucí ženského sboru BROLNu a později také syn Jindřich Hovorka mladší, pokračovatel rodové tradice - jako zpěvák, moderátor i manažer.
V dnešní Folklorní sedmičce s pořadovým číslem 125 jste si mohli poslechnout obvyklých sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Hlasy můžete poslat maximálně třem z nich. Máte možnost vybrat je svým hlasováním pro další kolo – popřípadě, jako dnes, se zasloužit o v pořadí druhou či třetí píseň téhož interpreta v naší soutěži. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu, e-mailem nebo SMS. Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místo těch méně úspěšných nasadíme novinky. Zde máme výsledky aktuálního kola:
Slovácký krúžek v Brně pořádá 71. Slovácký ples, tentokrát Na kopaničárskou notu. Koná se v sobotu 21. ledna 2023 od 18 hodin v Kulturním centru Babylon na Kounicově ulici. Vystoupí Folklorní soubor Kopaničár ze Starého Hrozenkova, zahrají Dechová hudba Hrozenčané, Kopaničiarska muzika Martina Janšty, Muzika Jana Rapanta z Kopaničáru a také domácí Cimbálová muzika Slováckého krúžku v Brně.
Rodáka z Rakovníka Tomáše Lišku (*1979), hráče na kontrabas a baskytaru, skladatele a hudebního pedagoga, označujeme za hudebního chameleona – a právem: „mění barvy" od folkrocku a newgrassu své domovské kapely Druhá tráva přes jazz říznutý world music ve vlastním, již ustáleném projektu Invisible World,moderní jazz s názvuky artificiální hudby v mezinárodním kvintetu Pénte, který sestavil pro nahrávání alba Bercheros Odyssey, přes další podobu jazzu v kvartetu Points; další "barvu" přidal vrcholnou ukázkou jazzové improvizace v projektu MaMaToHe, moravskou lidovkou inspirovanou world music v projektu Milokraj s Martou Topferovou až po newgrassové trio Malina-Nejtek-Liška v projektu Fragile Bliss. A veškeré pokusy o jednoznačné žánrové vymezení svých projektů maří a překračuje dalšími pokusy a možnostmi – naposledy vloni v červnu v Brně na přehlídce Slavnosti synkop představením nového kvarteta Turumtray-Erdogan-Liška-Dés kolem fenomenálního charismatického tureckého virtuosa na bezpražcovou kytaru Cenka Erdogana - a konečně žánrově nezařaditelný projekt King´n ´Doom, ve kterém figurují čeští producenti Pavel Šmíd & Martin Piro, pestrá sestava hudebníků z Afriky, Izraele, Velké Británie a Česka v čele "hudebním kingem" Senegalu Mr. Cheikh Lo (ukázkou z tohoto nového projektu náš pořad zakončíme).