Vladimír Salčák

externí spolupracovník pořadu Hrajte, kapely!

Funkce: hudební redaktor/ka, bývalý externista

Vladimír Salčák se narodil 5. dubna 1936 v Petrově u Strážnice. Tatínek Vladimíra, povoláním železničář, byl výborným zpěvákem. Salčákovi měli vinohrad, ve kterém od útlého mládí Vladimír slýchával mnoho krásných lidových písní. Sám autor říká, že vinohrad byl jeho konzervatoří  i univerzitou. V mládí jej také lákal sport, ale to již byl v učilišti ve Gbelích na Slovensku, kde se vyučil vrtním horníkem. Při studiu průmyslové školy v Břeclavi se věnoval házené, ve výkonnostní turistice získal titul „Mistr turistiky,“ přežil i  novoroční  plavání v řece Moravě. Na kole, pěšky, na lyžích i na kanoi objel celou republiku.

Umělecký potenciál Vladimíra Salčáka byl neuvěřitelně bohatý. Textař, skladatel, publicista, také spisovatel, jevištní i rozhlasový moderátor, ba i člen redakční rady bývalého měsíčníku Dechovka z Moravy, Slovenska a Čech.

Jako moderátor spolupracoval s různými dechovými hudbami, např. Stříbrňankou, Boršičankou, Dubňankou, Budějovankou,  Vnorovjany, DS Morava Hulín, a mnoha dalšími. Spolupracoval s Českým rozhlasem Brno kde uváděl pořad „Ze světa dechovky,“ na Proglasu uváděl vlastní pořad Hrají a zpívají moravské dechovky, Jak se vám líbí dechovka a Hrajte, kapely!

Skladby s texty Vladimíra Salčáka či jeho skladby vlastní nahrály desítky výtečných dechovek - Bojané, Dolanka, Dambořanka, Frajárka, Hovorné, Lanžhotčanka, Mistříňanka, Moravanka, Podhoranka, Straňanka, Šohajka, Valaška, Vlčnovjanka, Veselané, Vracovjáci, Žadovjáci, tedy vlastně všichni vítězové Zlaté křídlovky.

Vladimír Salčák zemřel v pondělí 18. února 2013.