Pohlednice - Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Pohlednice - Muzeum církevního umění plzeňské diecéze
29. června 2012 Archiv článků, Události

vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera v Plzni ve Františkánské 11. Navazuje na předchozí Diecézní muzeum a inspiruje se současnými moderními expozicemi evropské úrovně. Stalo se novou pobočkou Západočeského muzea v Plzni. Návštěvníky bude vítat kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.

Slavnostní otevření se konalo v pátek 15. června 2012 za účasti primátora města, věřících i nevěřích občanů Plzně a vzácných hostů také ze spřátelených muzeí. Biskup František Radkovský hovořil o smyslu vybudování muzea  (audio MP3)o smyslu vybudování muzea církevních památek nejen pro plzeňskou diecézi.  

Samotný objekt františkánského kláštera je jednou z nejvýznamnějších středověkých památek Plzně.

V přízemních ambitech a v kapitulní síni jsou instalována historická výtvarná díla, představující historické a svaté osoby a některé děje ze života svatých a dějin spásy člověka. Ing. arch. Jan Soukup zve také k návštěvě kostela  (audio MP3)k návštěvě kostela Nanebevzetí Panny Marie, který ke klášteru patří.

Součástí prohlídky jsou i původní historické nástěnné malby, zvláště cenný životopisný cyklus sv. Barbory v kapitulní síni a nejstarší vyobrazení Plzně.
Vyobrazení a cyklus budou vysvětleny na panelech. Představen je i samotný historicky cenný objekt kláštera a františkánský řád. Součástí jsou rovněž dva sály: výstavní a audiovizuální.

V patře jsou zastoupeny předměty, sloužící kultu s vysvětlením jejich významů pro křesťanský život, reálie každodenního křesťanského života a období liturgického roku. Expozice představuje plzeňskou diecézi a dějiny křesťanské víry na jejím území v časové ose, včetně diecézního patrona bl. Hroznaty.

Návštěvník je seznámen s osobnobnostmi křesťanské víry a s poutními místy diecéze, k vidění je i mobiliář původní historické klášterní knihovny. Naprostý vrchol prohlídky muzea představuje „klenotnice“ (v prostoru bývalé nemocnice s renesanční kaplí) s cennými liturgickými předměty a rouchy.

Vystavená umělecká díla pocházejí z depozitářů Západočeského muzea v Plzni
a jednotlivých farností  Biskupství plzeňského. Mezi největší vystavené skvosty evropského významu (část z nich byla v minulých letech vystavena v Národní galerii v Praze) bezesporu patří gotická monstrance z Malesic s původním pouzdrem, reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem z Malesic, středověké kalichy, kasule z Rokycan, vitráže gotických oken z Žebnice, obraz Madony poleňské, ale např. i zachovalá středověká skříň.

Součástí projektu je filmový dokument představující vývoj křesťanství na území dnešní plzeňské diecéze až do jejího vzniku v r. 1993 a do současnosti.  Film přibližuje i samotnou západočeskou krajinu jako místo, které stojí za to navštívit a poznat i jeho duchovní rozměr.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo ve spolupráci Biskupství plzeňského a Západočeského muzea v Plzni a řady dalších subjektů.

Autory expozice jsou Mgr.Luděk Krčmář a Ing. arch. Jan Soukup, spoluautorem klenotnice PhDr. Jan Mergl.

Více informací přináší  Zvuková pohlednice Jany Beránkové Audioarchiv Proglasu a

a stránky Biskupství plzeňské diecéze http://www.bip.cz/

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group