Zářijová četba: Do země slonů a čaje

Zářijová četba: Do země slonů a čaje

Pod názvem Křesťanem v zemi cejlonského čaje přinášíme na Proglasu od 3. září 2012 další z Čtení na pokračování, které vzniklo během misijní a dokumentační cesty na cizí kontinent. Jednotlivé díly uslyšíte každý všední den v 11.05 nebo 21.30, zde najdete fotografie.

Výprava, která se uskutečnila od 23. března do 9. dubna tohoto roku, tentokrát vedla na Srí Lanku a znovu vyvrcholila oslavou Velikonoc v místním křesťanském společenství. Jednotlivé kapitoly líčí návštěvy v kněžských seminářích, sirotčincích a dalších místech, která katolická církev na Srí Lance provozuje i s podporou českých příznivců Papežských misijních děl. Řeč je také o cestě do hor, setkání s česačkami čaje na tamních plantážích, prohlídce sloní farmy či rozhovor s buddhistickým mnichem, představitelem většinového náboženství Srí Lanky. Nechybějí ani drobné příhody, které provázelo natáčení ve společnosti národního ředitele Papežských misijních děl v ČR P. Jiřího Šlégra, jeho místního kolegy P. Reginalda Saparamada a kameramana Martina Rýznara. Uslyšíte tak rovněž o teplotě vody Indického oceánu, o potížích se ztracenými zavazadly nebo o tom, jak v závěru pobytu české skupiny odvážel její řidič svou manželku do porodnice.

Srí Lanka se představuje jako země poznamenaná dlouholetou občanskou válkou mezi Sinhálci a Tamily, mnohonáboženský stát, kde křesťané tvoří asi osm procent obyvatelstva, ale současně společensky velmi aktivní skupinu s autentickým prožíváním víry, země s přeplněnými silnicemi, malebnou přírodou a jídlem pikantních chutí, ale také s rozpadlými rodinami, sirotky i třeba oběťmi sexuální turistiky ze Západu.

Pokud nestihnete sledovat cestovní deník během jeho vysílání v pořadu Čteme na pokračování, najdete záznam jednotlivých kapitol v audioarchivu webových stránek Radia Proglas. Objednat si stále můžete dvě předchozí série, které vyšly knižně – tituly Za misionáři Amazonie a Papuánská Velká noc vydalo nakladatelství Cesta.

Se sinhálským pozdravem Ayubowan! 

                               Filip Breindl

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group