Strážnice 2005

14. června 2005 Aktuality z Proglasu

Už pošedesáté se letos otevřou strážnické brány. Návštěvníky Mezinárodního folklorního festivalu "Strážnice 2005" přivítají ve dnech 24. - 26. června. Do vysílání Proglasu připravujeme v sobotu 25. 6. přímý přenos zpívání ženských sborů ze Slovácka (od 14.30). Mezinárodní folklorní festiva...

Už pošedesáté se letos otevřou strážnické brány. Návštěvníky Mezinárodního folklorního festivalu "Strážnice 2005" přivítají ve dnech 24. - 26. června. Do vysílání Proglasu připravujeme v sobotu 25. 6. přímý přenos zpívání ženských sborů ze Slovácka (od 14.30). Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici patří mezi nejstarší a nejznámější folklorní festivaly v Evropě . MFF je festivalem CIOFF (Mezinárodní rada organizátorů folklorních festivalů a lidového umění s postavením   konzultanta UNESCO).

Pořadatelem je Národní ústav lidové kultury, instituce zřizovaná Ministerstva kultury ČR, s celostátní působností,   specializovaná na péči o soudobé folklorní aktivity. Letošnímu jubilejnímu ročníku je přizpůsobena   i skladba pořadů. K účasti je v tomto roce přizváno také více zahraničních souborů než v běžném ročníku. Pozvány jsou   soubory z  Arménie, Bulharska, Jemenu, Jižní Koreje, Srbska, Ukrajiny   a ze Slovenska   soubory: Gymnik z Bratislavy, Očovan z Očové, Kopa z Myjavy, Ĺudová hudba Miroslava Dudíka z Bratislavy a Berkyho muzika z Hrochoti   včetně sólistů). Programovou skladbu tvoří 33 pořadů, vystoupí v nich 2.000 účinkujících z ČR a 400 ze zahraničí. Festivalu se zúčastní 12 zahraničních souborů a skupin (z toho 3 soubory a 2 cimbálové muziky ze Slovenska),   které   vystoupí   ve   festivalových   pořadech. Z České republiky se festivalu   zúčastní   84   souborů   a   skupin, 60   soutěžících   ve   zpěvu   a   tanci,   45   lidových   řemeslníků. V zábavních střediscích ve festivalovém areálu se vystřídá 13 cimbálových a   6 dechových hudeb.

V letošním roce se koná 20. ročník obnovené Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Festival je součástí akce   Dny tradiční kultury. Radio Proglas je mediálním partnerem MFF Strážnice 2005.

Podrobný program najdete zde

NyníDuchovní hudba
Skladba: Le Vergini - duchovní madrigaly pro pět hlasů - sola; Autor: Palestrina Giovanni Pierluigi da; Dirigent: Rombach Wilfried; Soubor: Ensemble officium
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Noční bdění
00:30Písně
01:00Komorní hudba

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group