Meeting Brno

Meeting Brno

Reportáž z mezináboženského dialogu tří abrahámovských náboženství - judaismu, křesťanství a islámu v ČR na festivalu Meeting Brno.

Během festivalu Meeting Brno se ve čtvrtek 25. května 2017 konala v prostorách Právnické fakulty MU debata iniciativy Společný hlas. Ta se už několikrát vyjádřila k aktuálním otázkám. V lednu 2015 například vystoupila s protestem proti násilí v redakci Charlie Hebdo, jindy se vymezila proti násilí ve jménu náboženství, či ve prospěch hodnot rodiny ve společnosti. Hlavním tématem debaty byl mezináboženský dialog tří abrahámovských náboženství - judaismu, křesťanství a islámu v České republice. Právě zástupci jednotlivých náboženství byli hlavní hosté jednolitých diskuzních panelů. Mimo jiné se debatovalo o rozdílu mezi pojmy jako je "tolerance a respekt" a poukázalo se na konkrétní předsudky, na které v naší společnosti ohledně těchto náboženství narážíme.

Profesor Tomáš Halík, který je členem této iniciativy, mimo jiné řekl:
„Všichni jsme na cestě. Ano, Kristus je pravda, ale my nejsme Kristus, my jsme na cestě, jsme jeho následovníci a na této cestě se potkáváme s jinými, kteří si nesou své duchovní zkušenosti, své hodnoty. Druhý Vatikánský koncil jasně řekl, že i v ostatních náboženstvích působí Boží duch, a že jsou tam dary svatosti a také velké zdroje moudrosti a že je třeba, abychom se vzájemně obohacovali.“
„Dneska se ukazuje, že jsou větší rozdíly uvnitř těch jednotlivých náboženství, než mezi nimi. Ve všech těch náboženstvích jsou lidé moudří, vzdělaní, ochotní k dialogu, ale bohužel ve všech těch náboženstvích jsou také lidé fanatičtí, zaslepení, lidé kteří mají klapky na očích, lidé kteří nevědí, že pravda je něco k čemu směřujeme.“

Reportáž z besedy si můžete poslechnout v pořadu Šmrnc, který uvedeme ve středu 31. 5. 2017 ve 20.15. Rozhovor s profesorem Tomášem Halíkem pak uvedeme v pondělí 12. 6. 2017 v pořadu Z regionálních studií, ve 20.15.

 profesor Tomáš Halík   beseda iniciativy Společný hlas 

Festival MEETING BRNO se letos konal již druhým rokem a nabízí platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Jeho program je tvořen z diskusních fór s inspirativními hosty a množství uměleckých vystoupení, která rozvíjejí hlavní festivalové téma. První ročník festivalu navazoval na projekt Rok smíření, kterým si Brno v roce 2015 připomnělo konec druhé světové války v nejširším kontextu, tedy i oběti nacistické diktatury a poválečného násilí. Ohlas celoročního pásma kulturních akcí pořadatele přiměl otevřít otázky vyplývajícími z naší multikulturní historie, které však aktualizovali o současná témata. V roce 2016 se tedy soustředili na migraci, na ztrátu a nalézání domova. Námětem aktuálního ročníku je jednota Evropy, ohrožená populismem a společenskou radikalizací.

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group