50. výročí od tragické smrti Jana Palacha

50. výročí od tragické smrti Jana Palacha
16. ledna 2019 Aktuality z Proglasu Autor: Sabina Hauserová

16. ledna 2019 uplynulo 50 let ode dne,  kdy se na Václavském náměstí na protest proti okupaci Československa počátkem roku 1969 upálil student filozofické fakulty Jan Palach. Proglas připravil speciální pořady.

50 let od tragické smrti pražského studenta Jana Palacha a 30. výročí tzv. Palachova týdne připomněla Marcela Kopecká s přímými účastníky tehdejšího dění v týdeníku Okolo stolu. Doc. Zdeněk Pinc patřil v uvolněných 60. letech mezi vůdčí postavy  studentského hnutí. Bývalý politik Saša Vondra v roce 1989 organizoval tzv. Palachův týden. Oba signatáři Charty 77 byli hosty ve středu 16. ledna od 9.00. Záznam je k dispozici zde.

Myšlenka na den vedoucího zpravodajské redakce Filipa Breindla nese název I po 50 letech Palach volá po slušnosti a svědomí. Její text je k dispozici zde.

V pondělí 21. ledna také odvysíláme od 20.15 dobové hudebně-literární pásmo Kde končí svět – Na paměť Jana Palacha věnované jeho památce, které vzniklo r. 1969. Zazní v něm zhudebněné verše Vladimíra Holana, Jiřího Ortena, Jakuba Demla, Františka Halase a dalších ve zpracování a za varhanního doprovodu skladatele Petra Ebena. Účinkují Antonie Hegerlíková, Radovan Lukavský, Jan Tříska a Václav Voska. Pro vysílání Proglasu upravila redaktorka Hana Svanovská.

Mimořádný přenos koncertu k poctě Jana Palacha s názvem Tisíce světel rozsvítím vám nabídneme v úterý 22. ledna od 19.30. V pražském Rudolfinu zazní například triptych významného českého skladatele Jana Hanuše s podtitulem „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ Toto dílo zatím bylo provedeno pouze jednou v roce 1970, následně bylo komunistickým režimem zakázáno. Představí se Schola Gregoriana Pragensis, Pěvecký sbor Pedagogické fakulty UK a pěvecký sbor Bohemiachor. Podrobnosti a kompletní program koncertu naleznete zde.