200 let od narození Boženy Němcové

200 let od narození Boženy Němcové
30. ledna 2020 Aktuality z Proglasu Autor: Sabina Hauserová

Na 4. února připadá 200. výročí narození nejvýznamnější české spisovatelky 19. století. Proto se v našem vysílání můžete těšit na tematické pořady.

V neděli 2. února od 14.00 si můžete poslechnout pohádku Boženy Němcové s názvem Neviditelný princ.

V Myšlence na den v pondělí 3. a v úterý 4. února vám nabídneme úryvky z korespondence Boženy Němcové. Poslouchejte vždy od 5.27, 11.57 a 17.55.

V pořadu Okolo stolu ve středu 5. února od 9.00 se s hosty ve studiu bude redaktorka Marcela Kopecká bavit nejen o roli Boženy Němcové v české literární historii, ale také o jejím nelehkém životě. S učiteli českého jazyka probere vnímání této autorky dnešními dětmi a představí také Společnost Boženy Němcové, která byla založena v roce 1932.

Nejvýznamnější české spisovatelce 19. století Boženě Němcové se ve středu 5. února od 16.55 bude věnovat i Folklórní okénko. Svůj vypravěčský talent rozvíjela sběrem a úpravami lidových pohádek a pověstí. Zvlášť cenným pramenem se jí stala lidová tradice na Chodsku, kterou poznala během svého pobytu v Domažlicích v letech 1845–1847. Trvalou dokumentární hodnotu mají její národopisné črty s fejetonistickým nádechem a tyto své zájmy promítala Němcová i do beletristického díla. Ve Folklorním okénku představí Zdeněk Vejvoda vzácné postřehy Boženy Němcové z jejich Obrazů z okolí domažlického.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group