Články autora - Radka Rozkovcová

Trním korunovaný

Trním korunovaný

20. listopadu 2020, 19:19

Komponovaný tematický pořad slova a hudby z pera soudobých českých i zahraničních skladatelů připravila muzikoložka Zdenka Vaculovičová. Průvodní slovo čte Radka Rozkovcová.

Jak mluvit s dětmi o koronaviru

Jak mluvit s dětmi o koronaviru

10. listopadu 2020, 14:30

Bezpečný prostor, klid, věcnost, zmapování dětských strachů a nejistot, denní rutina a režim, hra, rozhovor, komunikace, pohyb, dobrá nálada, intenzivně a kvalitně společně strávený čas – to jsou rady psycholožky Karolíny Hniličkové.

 

Objížďka v objížďce a hlodavec na smaltovaném loži

Objížďka v objížďce a hlodavec na smaltovaném loži

9. listopadu 2020, 00:22

Humorné příspěvky facebookové stránky Městské policie Přerov baví tisíce lidí. Jedná se o tiskové zprávy popisující práci strážníků v terénu, ovšem psané jsou humoristickým stylem, který není pro policejní zápis vůbec typický. 

Josef Antonín Štěpán a jeho koncerty pro cembalo

Josef Antonín Štěpán a jeho koncerty pro cembalo

5. listopadu 2020, 23:47

Císařský dvůr ve Vídni 18. století – tam komponoval J. A. Štěpán své koncerty, které na podzim 2019 vydala na CD přední česká cembalistka Edita Keglerová. O Štěpánově hudbě i o její koncertní a pedagogické činnosti s ní hovořila redaktorka Radka Rozkovcová.

Projekt Pět S aneb Jak se nezbláznit

Projekt Pět S aneb Jak se nezbláznit

27. října 2020, 08:39

Jak si v domácí sociální izolaci zachovat dobrou náladu? Co nám může pomoci pro udržení či získání fyzické i duševní kondice? Může být současná omezující doba zároveň příležitostí?

Dny židovské kultury Olomouc

Dny židovské kultury Olomouc

8. října 2020, 09:03

Město bez židů, Pizza v Osvětimi, Byt v Berlíně – to jsou názvy filmů, které promítne letošní 13. ročník festivalu, v jehož nabídce je i dvojkoncert, přednášky a výstava fotografií Jindřicha Buxbauma. S dramaturgem festivalu Alexandrem Jeništou hovořila o židovské kultuře a jejím zastoupení v Olomouci redaktorka Radka Rozkovcová.

Rytíři, dámy a poutníci

Rytíři, dámy a poutníci

7. října 2020, 10:18

– tak nazval svou novou publikaci mapující dějiny a současnost Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského církevní historik Mgr. Tomáš Parma, Ph.D., který pedagogicky působí na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Křížem krážem

Křížem krážem

20. září 2020, 11:47

Židovsko-křesťanský festival Templfest, výstava fotografií společenství Člověk a víra, výstava Čas rytířů dalekých moří a připomínka významu sv. Václava – to je první díl mozaiky kulturních tipů Křížem krážem.

Podzimní festival duchovní hudby 2020

Podzimní festival duchovní hudby 2020

11. září 2020, 08:33

Každoroční kulturní svátek, jehož koncerty se konají v olomouckých kostelích, představí tisková mluvčí festivalu Jitka Korpasová.

Cestičkou...

Cestičkou...

8. září 2020, 17:17

"Nápad vznikl nevinně a jednoduše – máme tři relativně malé děti, začali jsme pro sebe a pro ně vytvářet hry, cesty za pokladem a lušticí hledačky, abychom je zabavili a vytáhli ven," říká Zuzana Balášová, která spolu s manželem Honzou Balášem stojí za projektem nazvaným "Cestičkou...".

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2020

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2020

30. srpna 2020, 09:02

Nathan J. Laube z USA, Timur Chaliullin z Ruska, Bernhard Klapprott z Německa, Vincent Dubois z Francie a Karel Martínek, který bude jako dramaturg festivalu naším hostem – to je výčet interpretů 52. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc, probíhajícího od 3. do 17. září.

Uprostřed africké svobody aneb (ne)všední život v Keni

Uprostřed africké svobody aneb (ne)všední život v Keni

18. srpna 2020, 18:00

"V Dura parku bylo hodně zeleně, biblické sochy a zmutovaná zvířata, jako kráva s 3 očima a 4 rohama, další dlouhá jako jezevčík, třetí s žaludkem venku apod. Při odchodu z parku za mnou přiběhla holčička a vyfotila si mě," píše ve své benefiční knize o Africe mladá cestovatelka a dobrodruh Vendula Pavláčková, která se rozhodla podpořit výstavbu nemocnice v Keni.

Olomoucké barokní slavnosti 2020

Olomoucké barokní slavnosti 2020

31. července 2020, 20:43

Olomoucké barokní slavnosti patří ke každoročním stálicím kulturní nabídky letních prázdnin ve městě. K mikrofonu si Radka Rozkovcová pozvala tiskovou mluvčí festivalu, muzikoložku Jitku Korpasovou.

Pocitové mapy

Pocitové mapy

20. července 2020, 14:43

Kde ve vašem městě se cítíte ohrožení kriminalitou? Kde trávíte volný čas? Kde se vám špatně parkuje? Kde byste uvítali více stromů? Kam se nedostanete pomocí MHD? Rozhovor s geoinformatikem Mgr. Jiřím Pánkem, Ph.D. o projektu Pocitové mapy premiérujeme v úterý 21. července ve 20.15. Moderuje Radka Rozkovcová.

Centrum pro rodinu Olomouc slaví 30 let

Centrum pro rodinu Olomouc slaví 30 let

23. června 2020, 17:10

"Pán Bůh, když chce tu věc, a zavře jedny dveře, otevře druhé. Případně okno, abych mohla vlézt tamtudy. Ale vždycky ukáže cestu. Ode mě vyžaduje pouze jediné – a to je pro mě těžké: trpělivost a vynalézavost v lásce," odpovídá Marcela Řezníčková na otázku po zhodnocení své třicetileté práce pro Centrum pro rodinu Arcibiskupství olomouckého. 

Centrum pro mládež a Centrum pro katechezi Olomouc

Centrum pro mládež a Centrum pro katechezi Olomouc

2. června 2020, 14:35

Co se vám vybaví, když se řekne Archa a Přístav? Jaké téma bude mít v příštím roce setkání mládeže v Hradci Králové? Kdo je katecheta, kde může získat potřebné vzdělání a jaké materiály pro svou práci může využít?

Městečko Lážoplážo a Zlatá Velryba

Městečko Lážoplážo a Zlatá Velryba

30. května 2020, 20:59

"Neviditelný stroj čtení mají dětští čtenáři naprosto ve své režii. Jaké tempo budou mít, kolik toho přečtou, kdy se v textu zastaví a budou o něm přemýšlet, nebo se naopak budou k němu vracet, protože si některou pasáž budou chtít přečíst ještě jednou – knížka jim zprostředkovává neuvěřitelnou možnost učení se. Mohou přemýšlet, jestli by jednali stejně, jako postavy v knize," říká spisovatelka Tereza Pařízková.

Radimova mozaika

Radimova mozaika

28. května 2020, 10:42

Kbelík vody do přírody, Valdštejnské epidemium a Klášterní hudební slavnosti – to jsou témata magazínu olomouckého studia. Připravily jej Radka Rozkovcová a Alžběta Vašků.

Hudební siesta jako pozvánka na Forfest 2020

Hudební siesta jako pozvánka na Forfest 2020

21. května 2020, 13:29

"Hlavním cílem festivalu Forfest je prezentace současné české i zahraniční tvorby v hudbě a výtvarném umění. Četní zahraniční umělci, kteří se každoročně podílejí na programech festivalových akcí, také zajišťují živé srovnání nové české produkce se světovou," píše Zdenka Vaculovičová v průvodním slovu Hudební siesty na Proglasu.

"On tě bude chránit na tvé životní cestě..."

"On tě bude chránit na tvé životní cestě..."

11. května 2020, 12:47

70. narozeniny dnes slaví doc. P. Rudolf Smahel, v době totality politický vězeň, emeritní vedoucí Katedry křesťanské výchovy Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého, dlouholetý spolupracovník Proglasu, celebrant pravidelných přenosů bohoslužeb z olomouckého kostela Panny Marie Pomocnice.

Lípa jako prostor pro setkávání nejen křesťanů

Lípa jako prostor pro setkávání nejen křesťanů

30. dubna 2020, 11:26

"My jsme opravdu dlouhou dobu hledali. Když přišla tato možnost a 97% členů sboru řeklo, že do toho půjdou, tak jsme neváhali. Byla tam spousta nostalgie od lidí, kteří tu budovu znali jako bývalé kino, i toto přispělo k tomu, že to je naše srdcová záležitost," říká kazatel Bratrské jednoty baptistů Petr Coufal o koupi a rekonstrukci budovy Lípa na Třídě Svornosti v Olomouci.

Katecheze pro děti v 21. století

Katecheze pro děti v 21. století

28. dubna 2020, 14:59

"Moje nejmladší sestra je jedenáct roků ode mě – to mi udržovalo kontakt s aktuálním dětským světem, který se rychle mění. Děti řeší jiné věci, než jsem řešíval já. Dětský věk je v mnoha oblastech obdobím kladení základů. A týká se to i základů víry," říká P. Roman Vlk z farnosti Laškov na Prostějovsku.

Musica Dolce Vita

Musica Dolce Vita

2. dubna 2020, 22:00

"Je důležité, abychom na každém koncertě všechny tři byly empatické." (Žofie Vokálková) "Za tu dobu, co jsme spolu, jsme neměly žádnou ponorku." (Zbyňka Šolcová) "Myslím, že se nám daří vytvořit s posluchači most, byť křehký – snažíme se je vtáhnout do každého pořadu." (Daniela Demuthová)

Knihář

Knihář

12. března 2020, 02:06

Knihář – moderní čtenářský deník, který tě bude bavit – aneb začni číst jinak s chytrým zápisníkem knih. Autorka Kniháře Vlaďka Závrská věří, že knihy mohou měnit životy.

Pouť jsme dokončili za něj

Pouť jsme dokončili za něj

3. března 2020, 13:52

Poutí k sobě – tak nazval handicapovaný Milan Langer, zakladatel Spolku Trend vozíčkářů, svůj úmysl doputovat z Olomouce do Santiaga de Compostela. Vzhledem k tomu, že sám používal invalidní vozík, vyzval ke spoluputování skupinu pěti přátel. Od března 2019 urazili tisíce kilometrů, přesto v srpnu toho roku Milan Langer zemřel ve francouzské nemocnici. Po roce se s jeho přáteli ohlédneme za jeho poutí. 

Když škola léčí

Když škola léčí

26. února 2020, 09:15

Škola, ve které nezvoní a žáci se často vzdělávají přímo z postele. Zní to skvěle. Podstatný háček je ovšem v tom, že jde o hospitalizované děti.

 

Buď pozdravena, plná milosti

Buď pozdravena, plná milosti

2. února 2020, 17:00

Hudební výběr pro večer svátku Uvedení Páně do chrámu, včetně poetického průvodního slova, je dílem Zdenky Vaculovičové – muzikoložky, dlouholeté organizátorky Mezinárodního festivalu duchovní hudby FORFEST a neúnavné propagátorky soudobé hudby. Na Proglasu naladíte v neděli 2. února 2020 od 21.20.

Radimova mozaika

Radimova mozaika

20. ledna 2020, 10:12

Mohelnice, Vsetín, Vyškov a Olomouc – to jsou zastávky aktuálního kulturního občasníku olomouckého studia. Na výstavy a aktivizační program pro seniory zve spolu se svými hosty Radka Rozkovcová.

 

Vlaďka a Svaťka

Vlaďka a Svaťka

7. října 2019, 08:30

Vlaďka a Svaťka jsou kamarádky, které dělí padesátiletý věkový rozdíl. O mezigeneračním setkávání mimo pokrevní vztahy hovoří v rámci magazínu Vítejte, senioři! v pondělí 7. října – v audioarchivu od stopáže 35:05.

Bacha na Mozarta!

Bacha na Mozarta!

3. října 2019, 21:28

Sbormistryně Tereza Válková a dirigent Roman Válek v rozhovoru s Radkou Rozkovcovou představují Czech Ensemble Baroque a koncertní cyklus Bacha na Mozarta! Ten nabízí tzv. starou hudbu v autentických interpretacích, a to v Brně a ve Zlínském kraji.

Prorok větru – autorský multimediální projekt flétnistky Martiny Komínkové

Prorok větru – autorský multimediální projekt flétnistky Martiny Komínkové

20. září 2019, 09:15

"Je to tvůj úkol, Nátane," řekl Vítr. "Ty musíš hrát lidem. A když jim budeš hrát, můžeš jim dát život." O autorském představení Prorok větru s flétnistkou Martinou Komínkovou rozmlouvala Radka Rozkovcová.

 

Podzimní festival duchovní hudby 2019

Podzimní festival duchovní hudby 2019

5. září 2019, 23:03

Freskový sál ZŠ Komenium, chrám sv. Mořice, katedrála sv. Václava, kostel sv. Kateřiny – to je jen výběr poloviny míst, kam v Olomouci zavítá 26. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby. Nabídne pestrý program, o němž v týdeníku Oktáva pohovoří muzikoložka Jitka Korpasová.

Pekařovská pouť a Mezinárodní setkání flašinetářů 2019

Pekařovská pouť a Mezinárodní setkání flašinetářů 2019

3. září 2019, 10:03

Pekařov – dnes osada nedaleko Velkých Losin na Šumpersku, téměř vymazaná z mapy / kdysi podhorská vesnice osídlená německým obyvatelstvem. Jednou za rok Pekařov ožívá – díky snahám a péči spolku Obnova kulturního dědictví údolí Desné. Vypravte se přímo na místo a nechte se vtáhnout do dění pouti v reportáži Radky Rozkovcové.

Festival Hlasy 2019

Festival Hlasy 2019

15. srpna 2019, 15:43

HLASkontraBAS oktet, Tara Fuki, Antikvartet, minus123 minut, Hanka Rybka & zespół – to je nabídka 3. ročníku Festivalu Hlasy, který proběhne 31. srpna 2019 v Rožnově pod Radhoštěm. Honza Petružela a Pavel Trčka přišli do studia představit koncepci festivalu. Rozhovor s nimi naladíte ve čtvrtek 15. srpna v 19.15.

 

Na dřeň!

Na dřeň!

15. července 2019, 23:29

"Ten počet se dnes blíží asi sto dvaceti tisícům dárců, což se může zdát jako číslo bezvadné, ale z hlediska zajištění tkáňové shody je to stále poměrně málo," říká o stávajícím počtu prof. MUDr. František Mrázek, vedoucí olomouckého centra Českého registru dárců dřeně.
"Je to skvělý pocit, můžete pomoct lidem a – mně to možná ještě teď nedochází, ale opravdu je to velká věc," dodává Jan Morcinek, který letos na jaře své krvetvorné buňky daroval.

Prague Radio Trio

Prague Radio Trio

11. července 2019, 12:15

– to je hobojista Lukáš Pavlíček, klarinetista Lukáš Dittrich a fagotista Libor Soukal. Všichni tři jsou členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kteří zatoužili věnovat se společně i hudbě komorní. Připravují první společné CD!

Začínají Olomoucké barokní slavnosti 2019

Začínají Olomoucké barokní slavnosti 2019

3. července 2019, 17:17

Soutěžte na Proglasu o vstupenky na dobové hudební divadlo!

 

Radimova mozaika

Radimova mozaika

2. července 2019, 15:56

Biskup Karel z Lichtenštejnu-Castelkorna, muzejní dílničky, animační programy, lovci mamutů, hvězdárna, pátrací zámecká hra, fotografie z kláštera, pouť rodin – to je náplň svěží zásobárny prázdninových tipů redaktorky Radky Rozkovcové!

Klášterní hudební slavnosti 2019

Klášterní hudební slavnosti 2019

21. června 2019, 15:35

Již dávno nejsou festivalem pouze šumperským, ale koncerty kvalitní hudby ve špičkové interpretaci nabízejí letos od 7. června do 26. července také v Loučné nad Desnou, Krnově, Šternberku, Karlově Studánce, Konici, Jeseníku, Bludově a na dalších místech, kde vystupují renomovaní sólisté i ansámbly.

 

Bohemia Cantat 2019

Bohemia Cantat 2019

21. června 2019, 12:38

Libo-li hudbu rakouských klášterů 18. století? Soudobou muzikálovou tvorbu? Spirituály a jazz? Nebo renesanční madrigaly? A co takhle skladby katalánských autorů? Či raději reflexe tématu "žena" v lidové písni různých národů?

Forfest 2019

Forfest 2019

7. června 2019, 11:30

Se zakladateli a organizátory Forfestu Zdenkou a Václavem Vaculovičovými o soudobém umění, duchovní hudbě a reflexi děl významných světových i českých autorů. Pozveme na 30. ročník festivalu, na němž vystoupí desítky předních tuzemských i zahraničních umělců. Rozhovor doprovází hudební ukázky z archivu festivalu.

 

Forfest 2019 – 2. soutěž!

Forfest 2019 – 2. soutěž!

2. června 2019, 22:51

E-mailová soutěž o 2 vstupenky na koncert Brno Contemporary Orchestra a sólistů Milana Paľy (housle), Elišky Honkové (flétna) a Lukáše Daňhela (klarinet) do Olomouce (9. června 2019). Čtěte a soutěžte zde!

Forfest 2019 – 1. soutěž!

Forfest 2019 – 1. soutěž!

28. května 2019, 18:27

E-mailová soutěž o 2 vstupenky na koncert Brno Contemporary Orchestra a sólistů Milana Paľy (housle), Elišky Honkové (flétna) a Lukáše Daňhela (klarinet) do Olomouce (9. června 2019). Čtěte a soutěžte zde!

 

 

Letní škola barokní hudby 2019

Letní škola barokní hudby 2019

24. května 2019, 11:26

Holešov od 2. do 11. srpna ožije barokem. Vyhlášená hudební dílna organizovaná Terezou a Romanem Válkovými láká muzikanty k aktivní účasti a také širokou veřejnost k návštěvě koncertů v Holešově, na Hostýně a v Kroměříži.

 

i Flautisti a CD Douce Dame Jolie

i Flautisti a CD Douce Dame Jolie

13. května 2019, 00:24

Šest světových premiér na CD o deseti kompozicích/cyklech – to je nové album londýnského kvarteta zobcových fléten, které si říká "i Flautisti" a tvoří jej (zleva) Yu-Ching Chao, Jitka Konečná, Ilona Veselovská a Doris Kitzmantel.

Apoštolové a evangelisté – Člověk a víra

Apoštolové a evangelisté – Člověk a víra

10. května 2019, 12:22

Květnová Radimova mozaika nabídla komentované prohlídky výstav Vlastivědného muzea v Šumperku "Příběhy apoštolů a evangelistů" a společenství fotografů Člověk a víra v kryptě olomoucké katedrály.

 

Všelijak Na tahu

Všelijak Na tahu

30. dubna 2019, 15:30

"Vlastně je trochu zázrak, že to všechno drží pohromadě a funguje. Jsme prostě všelijaký," říkají sbormistryně Irena Havránková a zakladatelka sboru Všelijak Veronika Czesaná v rozhovoru s Radkou Rozkovcovou – ve středu 1. května 2019 v 19.15.

Rodinný život – časopis pro celou rodinu

Rodinný život – časopis pro celou rodinu

15. dubna 2019, 09:30

Nové číslo časopisu představují Šárka Chlupová a Jana Hajdová. Uvnitř článku naleznete audio v plném znění.

Hospodin je spása spravedlivých

Hospodin je spása spravedlivých

7. dubna 2019, 15:56

150minutový koncert duchovní hudby nabídne díla současných autorů. Vybrala a komentuje je MgA. Zdenka Vaculovičová, předsedkyně Umělecké iniciativy Kroměříž a organizátorka festivalu FORFEST.

 

Křížová cesta z Orlice / Restaurování 2010–2018

Křížová cesta z Orlice / Restaurování 2010–2018

18. března 2019, 14:46

Soubor restaurovaných čtrnácti velkoformátových pláten Johanna Wenzela Bergla z poloviny 18. století vystavuje Arcidiecézní muzeum Olomouc do 19. května 2019. O výstavě, restaurování i autorovi maleb s experty Helenou Zápalkovou, Petrem Arijčukem a Hanou Lamatovou hovořila redaktorka Radka Rozkovcová.

NyníHudební siesta
Skladba: Jana z Arcu na hranici - závěrečný sbor; Autor: Honegger Arthur; Dirigent: Baudo Serge; Sóla: Château Christianne, Borgeaud Nelly, Favory Michel, Rodde Anne Marie, Brachet Huguette, Proenza Pedro, Jankovský Zdeněk; Soubor: Český filharmonický a Kühnův dětský sbor
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.