Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Agáta (Háta, Dobruše)

Být křesťanem za Deciova pronásledování – v polovině 3. století – bylo značně riskantní. A být křesťanským děvčetem, do kterého se zahleděl mocný (a samolibý) pohan, bylo ještě riskantnější. A pokud se toto děvče rozhodlo z lásky ke Kristu zůstat pannou, to už bylo vyslovené šílenství. Jenže přesně takhle se zachovala Agata ze sicilské Catanie.

Její odmítnutý nápadník byl vzteky bez sebe. že zatoužil svou dosud vysněnou lásku usmrtit, to se stávalo; nechtěl nejspíše, aby jinému připadlo to, co sám mít nemohl. Zvláštnější je, jak to chtěl udělat; jako by svým zvráceným způsobem projevil víru v Krista, když jej přijal jako svého soka, a když pochopil, že smrtí od něj Agatu neodloučí, chtěl mu na ní zprotivit, čeho si jeho „soupeř v lásce“ cenil nejvíce – chtěl zničit její nevinnost a víru.

Nepodařilo se mu to však. Agata neustoupila nátlakům prostitutek a kuplířek, kterým ji předhodil, aby z ní udělaly to, čím samy byly. A neustoupila ani krutému mučení, které ji mělo přimět k apostazi. Vytrvala až do konce – a byla spasena. Paradoxně tak Agatě neúspěšný nápadník pomohl na cestě za tím, kterého milovala a před nějž mohla předstoupit s dvojím vítězstvím: jako panna a jako mučednice.Svátek slaví Dobromila

Ač se to na první pohled nezdá, máme dnes v kalendáři jedno jméno. Jak Dobromila, tak i Agáta, Háta a Dobruše totiž znamenají totéž. Nejstarší je Agáta, která pochází z řeckého slova agathós, „dobrý“. Háta je českou zkráceninou a Dobromila s Dobruší jejím překladem.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group