13+

Datum a čas vysílání: 3. 8. 2021, 13:05
Autor: Filip Breindl
Interpret: Petr Hasan, Josef Janoušek
Cyklus: 13+
Název pořadu: O filmu v katolické církvi a o 70. výročí popravy kněží v tzv. babickém procesu.

Dobré světlo? Film a katolická církev, tak se jmenuje cyklus Národního filmového archivu, který v pražském kině Ponrepo pořádá projekce snímků s církevní tématikou. Jde o hrané dokumenty ze zahraničí i tuzemska. O cyklu mluvil jeho pořadatel a historik Petr Hasan.

Právě před 70 lety, 3. srpna 1951, začaly v Jihlavě popravy sedmi lidí odsouzených v tzv. babickém procesu. Smrt tří funkcionářů v Babicích na Třebíčsku z července téhož roku podala komunistická Státní bezpečnost jako spiknutí rolníků a katolických duchovních proti režimu a našla si tak záminku k tvrdému zakročení vůči nim. Mezi popravenými byli kněží František Pařil a Václav Drbola, v květnu 1952 k nim přibyl Jan Bula. U posledních dvou usiluje brněnská diecéze o jejich blahořečení. V pořadu 13+ jsme na toto téma hovořili s Josefem Janouškem, studentem Papežské Lateránské univerzity, který se svým bratrem Lukášem vydává bulletin Testimonium Martyrii zaměřený na svědectví o těchto kněžích.


13+ V pořadu 13+ reagujeme na současné dění a ptáme se na podrobnosti. Sledujte naše rozhovory a diskuse každý všední den po zprávách v jednu odpoledne. 13+, to jsou aktuality v souvislostech.

Premiéra: 3. 8. 2021, 13:05
Opakování: 3. 8. 2021, 13:05

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group