Strom mého života

Strom mého života

Pořad v souvislostech


Strom mého života
Audioarchiv

Polský Žid Jakob Silberstein přežil II. světovou válku díky ženě, která ho a jeho další tři kamarády schovala u sebe na půdě před nacisty. Jmenovala se Jana Sudová. Se svou zachránkyní se již nesetkal. Až po 60 letech se podařilo najít dceru paní Sudové, Annu Gerlovou. Navštívili jsme ji a zeptali se, co všechno si pamatuje z maminčina vyprávění o událostech z roku 1945. Pořad vysíláme ve čtvrtek 8. listopadu ve 22 hodin.

Jakob Silberstein se narodil v polském městečku Rypin (asi 160 km od Varšavy). V roce 1941 musel se svou rodinou odejít do ghetta a zhruba po roce byli převezeni do Osvětimi. Nebyl tehdy ani plnoletý. Jeho rodiče a malá sestra šli rovnou do plynové komory, Jakob přežil v táboře téměř dva a půl roku. Přežil také pochod smrti, po kterém byli naloženi do vlaku. On a ještě tři židovští spoluvězni ale z tohoto vlaku vyskočili. Psal se leden 1945. Ocitli se v Šunychlu. Po delším hledání našli ženu, která měla odvahu je u sebe schovat. Jana Sudová žila sama se svou tříletou dcerou, její manžel byl ve válce v Anglii.

Schovávali se u ní přes dva měsíce. Když Rusové postupovali dále na západ, rozhodli se jeho kamarádi odejít z úkrytu vstříc Rusům. Zmizeli beze stopy. Jakob zůstal u paní Sudové až do osvobození Šunychlu.

Nyní žije Jakob Silberstein střídavě v Izraeli a v Berlíně. Dcera Jany Sudové, Anna Gerlová, převzala v Izraeli vyznamenání "Vyvolený mezi národy" jeruzalémského muzea Yad VaShem pro svou maminku in memoriam za odvahu k záchraně životů některých Židů. Toto vyznamenání je nejvyšší možný způsob, jakým vzdává stát Izrael svým dobrodincům dík.

 

 

NyníJitro s dechovkou
Písnička: Pozvání do Polabí; Sóla: Polnická Věra, Kotěra Tomáš; Soubor: Kmochova hudba Kolín; CD: Pozvání do Polabí
05:00Ranní magazín
05:15Dnešek v kalendáři
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:35Očekávané události
05:45Radio Vatikán

Partneři

Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.czn

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2019

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.

POMOZTE DOPLATIT Svatomartinské varhany v Třebíči

Trebic varhany

Splacení už funkčních nových varhan můžete podpořit koupí
adopčního certifikátu