Pražští symfonikové slaví 90 let

Pražští symfonikové slaví 90 let

Oficiální orchestr české metropole vstoupil do jubilejní sezóny. Při té příležitosti Pražští symfonikové odkrývají nově objevená historická fakta o svých počátcích. 

Oslavy 90 let vzniku Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK začaly open air koncertem na Vyšehradě v červnu, měsíci založení tělesa. Slavnostní zahájení 90. sezóny proběhlo v září ve Smetanově síni Obecního domu monumentální Symfonií tisíců Gustava Mahlera. Následuje říjnový Narozeninový koncert ve vinohradském Radiopaláci, který bude ohlédnutím za programem úplně prvního koncertu orchestru, o jehož konání se donedávna nevědělo.

2024-10-23_Narozeninový koncert_RadiopalácPočátky Orchestru F.O.K. jsou dodnes zahaleny dýmem z amerického náletu 14. února 1945, kdy v zasaženém bytě hobojisty Josefa Shejbala shořel archiv tělesa. Druhý archiv shořel téhož roku v Nobileho křídle Staroměstské radnice při Pražském povstání. Protože byl zakladatel orchestru Rudolf Pekárek židovského původu, přišel o veškeré své písemné materiály po deportaci do ghetta v Lodži v roce 1941. Mnoho desetiletí tedy nebylo jasné, kdy a jak přesně Orchestr F.O.K., později přejmenovaný na Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, vznikl. Po zmínkách o prvních koncertech pátrali členové celá desetiletí. V průběhu let orchestr vydal několik brožur o své historii, bohužel v nich ale některá fakta chyběla nebo byla uvedena nesprávně. Se senzačním nálezem recenze prvního veřejného koncertu a s dalšími důležitými informacemi nedávno přišel bývalý vedoucí orchestrální kanceláře FOK Jiří Hannsmann, který se ponořil do mnoha archivů a pátral v německojazyčném dobovém tisku, aby historii objasnil. Díky jeho práci Pražští symfonikové konečně vědí, jak to s jejich počátky přesněji bylo. Rozsáhlý text Jiřího Hannsmanna postupně zveřejňují na svém webu a chystají i knižní vydání.

Narozeninový koncert

Dnes již víme, že první veřejný koncert se konal 24. října 1934 v Radiopaláci na Vinohradech. Díky dochované recenzi je znám i program. Pražští symfonikové proto letos do sezóny zařadili jeho částečnou repliku v podobě Narozeninového koncertu, který chystají na 23. a 24. října 2024 na stejném místě. „Na návštěvníky tohoto koncertu čeká překvapení. Prozradím jen, že jako hosté vystoupí houslista Ivan Ženatý a violoncellista Jiří Bárta a že mimo jiné zazní první věta z Beethovenovy Osudové symfonie a Vltava Bedřicha Smetany,“ usmívá se tajuplně šéfdirigent FOK Tomáš Brauner. Moderovat bude Ondřej Havelka. Radiopalác, postavený na podzim 1924, zasáhl stejně jako archiv FOK koncem 2. světové války nálet. FOK proto přizval digitálního umělce Lukáše Dřevjaného, který se pokusí pomocí světelných efektů vykouzlit dávný lesk a slávu tohoto místa.

90. sezóna plná oslav

„Slavíme nejen naše výročí. Při příležitosti Roku české hudby v listopadu uvedeme českou premiéru Houslového koncertu Karla Husy a v prosinci světovou premiéru skladby Pražský Betlém L240919202233_Petr Chodura_Symfonie tisicu_LRukáše Sommera,“ prozrazuje dramaturg FOK Martin Rudovský. V abonentních programech 90. sezóny se představí hvězdy, jako je legendární norský violoncellista Truls Mørk, který zahraje Dvořákův Koncert h moll, nebo kanadská houslistka Leila Josefowicz s koncertem Bély Bartóka. Lukáš Vondráček s Pražskými symfoniky provede oba Brahmsovy klavírní koncerty, které později vyjdou také na CD. Po úspěchu loňského CD s kompletem Rachmaninovových klavírních koncertů v provedení Lukáše Vondráčka s Pražskými symfoniky je jistě na co se těšit.

Dalším milníkem 90. sezóny je první koncert s designovaným šéfdirigentem FOK od září 2025 Tomášem Netopilem, který se představí koncertem s mladým houslistou, výjimečným talentem Danielem Lozakovichem. Klarinetistka Sharon Kam vystoupí pod taktovkou Tomáše Hanuse. Gershwinovu Rhapsody in Blue zahraje FOK pod vedením Aleny Hron, která bude také řídit monumentální Requiem Andrewa Lloyda Webbera. Berliozův cyklus písní Letní noci v červnu přednese Ester Pavlů.

V Novoročním koncertu se FOK vrátí ke Slovanským tancům Antonína Dvořáka. Nebude chyb240919202753_Petr Chodura_Symfonie tisicu_LRět tradiční Kouzelná Rybovka Matěje Formana a jeho scénické zpracování Janových pašijí J. S. Bacha, které patří k Velikonocům stejně jako Dvořákovo oratorium Stabat Mater. To tentokrát provede dirigent Claus Peter Flor s Pražským filharmonickým sborem. FOK dlouhodobě spolupracuje s Dětským fondem UNICEF, kterému věnuje koncert s Vánočním oratoriem Camilla Saint-Saënse.

 

Příjmy Proglasu

Příjmy v červnu 2025, den po dni.

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Signály.cz
Likvidace lepry
Rádio Lumen
Víra.cz
ND Brno
Československá filmová platforma s křesťanským obsahem
Mezinárodní vězeňské společenství
Orel
FOK90
JMK_logo_zkracene
Charita_Ceska-republika_RGB