Pomoc Ukrajině

Pomoc Ukrajině
24. února 2022 Aktuality z Proglasu Autor: Sabina Hauserová

Aktuální situaci na Ukrajině se věnujeme i v našem vysílání. Před polednem si můžete poslechnout rozhovor s otcem Sergijem Mackulou, farářem ukrajinské řeckokatolické farnosti u svatého Josefa v Brně. Hosty speciálu 13+ budou generál Petr Pavel a generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš. V 15.10 se můžete připojit k Litaniím k Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu. Na situaci na Ukrajině reagují také humanitární organizace.

V reakci na ruskou invazi na území Ukrajiny a z toho plynoucí rizika další eskalace ozbrojeného konfliktu vyhlásila Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zasažených oblastí. Sbírkový účet Charita pro Ukrajinu vedený u České spořitelny má číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: 
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Sbírku vyhlásila také organizace Člověk v tísni. „Schopný a silný team Člověka v tísni působí na východě Ukrajiny dlouhodobě a pomáhá lidem, kteří jsou zasaženi ozbrojeným konfliktem. Jsme tedy přímo na místě. Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS UKRAJINA. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců,“ říká ředitel organizace Šimon Pánek. Přispět můžete zde.

Také organizace Post Bellum vyzývá k pomoci lidem na Ukrajině: "Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny." Přispět můžete pomocí portálu Darujme.cz.

Českobratrská církev evangelická v Česku vyzvala své farní sbory k tomu, aby daly najevo svou připravenost k případnému poskytnutí přístřeší válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Církevní diakonie je ve spolupráci s partnerskými organizacemi v Kyjevě připravena okamžitě poskytnout přímou finanční i organizační pomoc například při evakuaci osob nebo dodávkách humanitárního a zdravotnického materiálu.

Česká biskupská konference se dnes na svém webu připojila k výzvě papeže Františka, aby věřící z příští středy 2. března, Popeleční středy, učinili Den postu za mír. Čeští a moravští biskupové vyzvali, aby se lidé modlili za Ukrajinu. Rozhovor s generálním sekretářem ČBK P. Stanislavem Přibylem nabídneme v odpoledním vysílání.

 

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group