Finalisté celoroční soutěže Proglaso se utkali naživo

Finalisté celoroční soutěže Proglaso se utkali naživo
4. listopadu 2019 Aktuality z Proglasu Autor: Anežka Jakubcová

Kvíz Proglaso, který prověřuje především biblické znalosti dětí, je stálicí v našem nedělním vysílání. Účastníci odpovídají na SMS otázky, volají do živého vysílání nebo během týdne vypracovávají písemné úkoly. Kromě toho, že usilují o průběžné drobnější výhry, střádají také body v dlouhodobé soutěži. Pět nejúspěšnějších za poslední rok jsme nyní pozvali do brněnského studia Proglasu, aby své síly změřili naživo a vyzvedli si odměny za své vytrvalé snažení.

V pondělí 4. listopadu jsme tak u nás přivítali Jindru Petra z Valašského Meziříčí, Alžbětku Hoškovou z Červeného Kostelce, Davida Vychodila z Pěnčína, Elišku Strakovou z Prahy a Kubu Malinu z Uherského Hradiště. Už k tomu, že se do finále probojovali, je třeba pogratulovat. Za poslední rok se do Proglasa totiž zapojilo skoro 180 soutěžících!

Jaké bylo dnešní klání?

Na úvod se finalisté rozehřáli u hry „Putování za perlou“, kdy na ukrytých kartách pátrali po pokladech nebeského království. Museli prokázat znalosti Ježíšových podobenství a vyhýbat se biblickým neřestem. Někdy trochu přispělo i štěstí, jak to u her bývá.

Záludným úkolem, který soutěžící potrápil, bylo poznat, jak pokračují biblické citáty, a přiřadit k nim správné souřadnice. Ovšem pozor, nejdřív je člověk musel najít po místnosti, zapamatovat si je, jen třikrát nahlédnout pro odpověď do Písma – a to vše v časovém limitu.

Další disciplíny prověřovaly například schopnost rychle se zorientovat v biblických příbězích, postavách i místech nebo poznat výjevy z Písma v obrazech. 

Na závěr mohli účastníci své soupeře „nachytat“ vlastní vymyšlenou otázkou, ovšem museli na ni sami znát odpověď. Věděli byste kupříkladu, jakou přezdívku měl Gedeón a proč? Jak se jmenovali manželé, které sv. Pavel potkal v Efezu? Jací ptáci nosili jídlo ukrytému Eliášovi? Jak se jmenoval otec krále Davida? A otec Jozuův? Takové „biblické libůstky“ snad znají jen finalisté Proglasa :).

Nejlépe se dnes dařilo Kubovi, jen fous druhá byla Eliška (mimochodem loňská vítězka), na třetí místo se probojoval David, čtvrtá skončila Alžbětka a páté místo obsadil Jindra. Skvělá práce, blahopřejeme.

Na každého z nejlepší pětice čekaly ceny v podobě deskových her, knížek, CD kapel a audioknih, hlavolamů, školních pomůcek či výtvarných potřeb. Společně s moderátory Proglasa a rodiči se pak finalisté vypravili na výlet po Brně. Příště na viděnou třeba s vámi a vašimi ratolestmi!