400. výročí bitvy na Bílé hoře na Proglasu

400. výročí bitvy na Bílé hoře
6. listopadu 2020 Aktuality z Proglasu Autor: Sabina Hauserová

Na neděli 8. listopadu připadá 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Nabídneme vám prostřednictvím TV Noe ekumenické nešpory z tohoto místa a další tematický program.

Těšit se můžete na Myšlenku na den Filipa Michaela Štojdla, biskupa Církve československé husitské v Plzni, s názvem Bílá hora byla prohrou všech. Uvádíme ji v 5.57, 11.57 a 17.55.

Samotný přenos přímo od mohyly na Bílé hoře začne v 15.00. Nešpory povedou arcibiskup olomoucký a předseda České biskupské konference Jan Graubner a Daniel Ženatý, synodní senior ČCE a předseda Ekumenické rady církví v ČR. Zúčastní se také biskup Tomáš Holub, předseda Rady pro ekumenismus a mezináboženský dialog ČBK, Tomáš Butta, patriarcha Československé církve husitské, a Karol Sidon, vrchní zemský rabín a zástupce Federace židovských obcí.

Tomuto významnému výročí jsme se věnovali i v pořadu Dopoledne s Proglasem. Jakým způsobem se hlásit k tomuto historickému dědictví? Na tuto otázku jsme hledali odpověď s historikem Jiřím Hrbkem. Hovořili jsme také o poutním místě poblíž dějiště bitvy, které vzniklo kolem kostela Panny Marie Vítězné. Záznam pořadu najdete zde.

V neděli 8. listopadu se ve 20.00 můžete připojit k akci Svíce za uzdravení. V důsledku pandemie koronaviru prochází lidstvo těžkou zkušeností strachu, samoty a beznaděje. Navíc se nás dotýká násilí v Bělorusku a Náhorním Karabachu i nová vlna teroru ve Francii, Rakousku, Afganistánu a Etiopii. "Pojďme společně v neděli 8. listopadu 2020 ve 20 hodin rozsvítit v oknech svých domovů svíci a vyjádřit tak touhu po uzdravení svých blízkých, po uzdravení vzájemných vztahů i celé planety. V tento den si připomínáme 400. výročí bitvy na Bílé hoře, která proběhla 8. listopadu 1620 a stala se na celá staletí symbolem temnoty, útlaku, netolerance a rozdělení.", píší organizátoři.
...

Z důvodu přenosu nešpor bude pořad Blahopřání rozdělen do dvou části, mimořádně nebude mít telefonickou část a dojde k dalším drobným změným v programu:

14:30 Blahopřání
15:00 Ekumenické nešpory na Bílé hoře TIP
16:00 Blahopřání - 2. část
16:25 Písničky z archivu (Hudební)
16:55 Dotýkání světla - Sant'Egidio - Modlitba a evangelium (R) (Duchovní) (díl 10/10)

 

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.