Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Michael de Sanctis, pondělí Velikonočního oktávu

sv. Michael de Sanctis

Michael se narodil 29. září 1591 v katalánském městečku Vich nedaleko Barcelony. Od mládí se cítil povolán k řeholnímu životu, a když se mu podařilo překonat odpor příbuzných, vstoupil roku 1603 do konventu trinitářů v Barceloně. Zde také 30. září 1607 složil řeholní sliby. Při nich přijal přízvisko »de sanctis – ode (všech) svatých«.

Michael žil intenzivním duchovním životem a často se mu dostávalo mystických zážitků. Jeho nadřízení se k nim stavěli zpočátku rezervovaně, proto poslali mladého Michaela do Sevilly, aby zde mohli jeho mystické stavy posoudit zkušení teologové a znalci duchovního života. Ti je uznali za autentické.

Představení pak usoudili, že tento řeholník, plný lásky k Bohu, by mohl být velice užitečný a schopný v apoštolátu jak uvnitř řeholní rodiny, tak ve světě. Michael byl zvolen vikářem konventu v Baeze, kde působil mezi univerzitními studenty, šlechtici i veřejnými hříšníky a přispěl k řadě osobních konverzí. Zde také studoval a napsal traktát »O tichosti duše« a báseň o cestě k Bohu; tato díla byla oceňována jak teology, tak literárními kritiky.

Po čase se Michael stal představeným ve Valladolidu. Tehdy v tomto městě sídlil španělský královský dvůr, na němž se Michaelovi otevřelo nové pole působnosti. Král Filip III. i jeho příbuzní si tohoto světce velice vážili a konzultovali s ním otázky svého duchovního života. Ve Valladolidu také Michael de sanctis 10. dubna 1625 zemřel. 8. června 1862, o slavnosti Seslání Ducha Svatého, byl Michael kanonizován.Svátek slaví Darja

Darja, která dnes slaví svátek dle občanského kalendáře, má několik variant původu. Podle jazykovědců se jedná o domáckou formu ruského jména Dorofeja čili o naši Dorotku. Základem je řecké jméno Dórothéa, „Boží dar“. Podle druhé varianty může jméno vycházet z perského Dárajavauš, tj. řecky Dáreios, což znamenalo „mocný“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group