Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Anežka Římská

Anežka žila v Římě na přelomu 3. a 4. století, tedy v době Diocletianova pronásledování. Byla již jako děvče velice atraktivní, a brzy se do ní zamiloval syn římského prefekta. Anežka však jeho zájem odmítla – měla někoho lepšího. Již jako dvanáctiletá se totiž rozhodla, že své panenství zasvětí Kristu.

Prefektův syn žárlil a byl vzteky bez sebe. jak se v takových případech často stává, změnila se jeho zamilovanost v nenávist a on se rozhodl pomstít. Řešení se přímo nabízelo: udal Anežku jako křesťanku, a to obzvlášť zatvrzelou. Anežka byla zatčena a odsouzena k smrti. Popravili ji mečem na místě dnešního římského náměstí piazza Navona. Anežčiny ostatky odpočívají v bazilice, která nese její jméno. Úcta k mladičké mučednici se velice rychle rozšířila a je dobře doložena už od nejstarších dob.

»Žena nevdaná a panna se stará o věci Páně, aby byla svatá na těle i na duši.«

(1 Kor 7,34)

 



Svátek slaví Běla

Běla, která má dnes svátek v občanském kalendáři, vznikla jako české jméno až v nové době. Je v podstatě překladem původně francouzské Blanky nebo latinské Albíny a znamená „bílá a čistá“. Na motiv bělosti vznikala i další ženská jména. Stejného základu je i Gven, což ve staré keltštině znamená Běla. Někdy je podle angličtiny uváděna jako Gvendolina a má svátek rovněž dnes. Zdá se, že jde o ženskou podobu mužského jména Gvenael, což by se dalo přeložit asi jako „Bělomír“ nebo „Běloušek“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Příjmy Proglasu

Jak si vede Proglas v březnu a dubnu 2025, den po dni.

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Charita ČR
Signály.cz
Likvidace lepry
Rádio Lumen
Víra.cz
ND Brno
Československá filmová platforma s křesťanským obsahem
Mezinárodní vězeňské společenství
Orel
FOK90
JMK_logo_zkracene