Svátek
Svátek slaví sv. František Xaverský
František se narodil r. 1506 na zámku Javier (Xavier) v baskické rodině. Když studoval na univerzitě v Paříži, dostal se pod vliv sv. Ignáce z Loyoly a byl jedním ze sedmi prvních jezuitů, kteří se zasvětili Bohu na Montmartru v r. 1534. Roku 1537 přijal kněžské svěcení a pak pomáhal sv. Ignáci při sestavení prvních řádových konstitucí.
Z pověření papeže Pavla III. a portugalského krále se 7. dubna 1541 vydal do Indie. Po cestě trvající třináct měsíců přistál v portugalském městě Goa. Dalších sedm let pracoval v tomto městě, mezi lovci perel na jihovýchodním konci Indie, na Cejlonu, na Malajském poloostrově a na Molukách. Utrpení, které domorodcům působili Portugalci i které si způsobovali navzájem, „trvale ranilo jeho duši“, jak sám řekl. Otevřeně psal portugalskému králi o nespravedlivém vykořisťování domorodých obyvatel Evropany. Měl velké misijní úspěchy, v jednom měsíci někdy pokřtil až deset tisíc lidí. Neměl ale pochopení pro indická náboženství, a proto zůstal bez úspěchu u bráhmánů. Roku 1549 opustil Malakku v Malajsku a odebral se do Japonska. Když se v Kagošimě naučil trochu japonsky, vydal se spolu s druhy, z nichž tři byli japonskými křesťany, do Kjóta a Jmaguči, kde byl jako reprezentant portugalského krále dobře přijat a bylo mu dovoleno kázat a vyučovat. Po dvou letech ponechal své věřící pod dohledem portugalského kněze a znovu navštívil indickou misii. Roku 1552 se rozhodl dostat se do Číny, aby i tam mohl misijně působit. Čína ovšem v té době pod přísnými tresty zakázala příjezd jakýchkoliv cizinců do země. Sv. František však neochvějně doufal, že se mu to nějak podaří. Portugalská loď ho vysadila na ostrově Sancian (San Čoan) poblíž Kantonu. Zatímco čekal na čínskou džunku, jejíž majitel souhlasil, že ho tajně dopraví na čínské pobřeží, onemocněl a po čtrnácti dnech 3.12.1552 zemřel.
Tělo sv. Františka bylo o několik měsíců později převezeno do Goa a tam pochováno v kostele Bom Jesus. Dnes je možné stříbrnou prosklenou rakev s tělem tohoto světce spatřit v kapli tohoto chrámu. Úřadující generál jezuitského řádu dosáhl v r. 1615 toho, že aspoň paže tohoto velkého misionáře byla přenesena do Říma a nachází se dnes v kostele Al Gesu na oltáři sv. Františka Xaverského. Další část této relikvie se nachází i na Macau. Zachovala se nám celá řada jeho dopisů zasílaných z jeho misijních stanic do Evropy.
Papež Pavel V. Františka Xaverského prohlásil r. 1619 za blahoslaveného, Řehoř XV. r. 1622 za svatého, Benedikt XIV. r. 1748 ochranným patronem Indie, Pius X. ho v r. 1904 jmenoval patronem šíření víry a Pius XI. V roce 1927 patronem všech misií. Stal se tak patronem misionářů.
zdroj: http://www.jesuit.cz
Svátek slaví Svatoslav
Jméno je slovanského původu a znamená, že jeho nositel byl „slavný svou dobrotou nebo svatostí“.