Vánoční oratoria, mše a kantáty
Rozsáhlá díla s vánoční tématikou budeme letos o svátcích vysílat několikrát.
Vedle koled a pastorel najdeme v hudební literatuře obrovské množství vánočních mší, vánoční oratoria a kantáty.
Některá oratoria jsou samostatná, jiná jsou součástí většího díla. Nejznámějším je samozřejmě Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha, které ovšem přísně vzato je oratoriem pouze ve svém názvu. Prakticky se jedná o cyklus šesti kantát, spojených dohromady v jeden celek. (Vysíláme 25. 12. ve 12.30 a 6. 1. ve 12.05)
Oratoriem v pravém slova smyslu je "Christus" Franze Liszta. Jeho první část nese název Vánoční oratorium, následuje díl “Po epifanii” a závěr tvoří “Pašie a zmrtvýchvstání”. Tuto velmi rozsáhlou skladbu zkomponoval 55letý Liszt roku 1866 na latinský text. V neděli 27. prosince v rámci polední Hudební siesty zazní jeho první část "Vánoční oratorium". Je rozděleno do pěti oddílů, které autor pojmenoval Předehra, Pastorale, Stála krásná Matka, Pastorale u jesliček a Tři králové.
Poněkud méně známé vánoční oratorium najdeme také u německého, renesančního skladatele Heinricha Schütze. K oslavě Kristova narození zkomponoval na počátku 17. století rozsáhlé oratorium nazvané Historia der Geburt Jesu Christi . Nahrávku tohoto díla můžete slyšet v neděli 27. 12. od 8 hodin ráno.
Vánoční oratorium na texty třebíčské koledy a Steyerova kancionálu současného hudebního skladatele Františka Emmerta je velice pozoruhodnou skladbou. Přednese je dětský sbor Kantiléna 30. prosince v 1 hodinu po lůlnoci.
V rámci poledních Hudebních siest uslyšíme letos o Vánocích i další zajímavá díla. Ve středu 30. prosince (ve 12.05) uvedeme Vánoční kantátu pro baryton, dětský a smíšený sbor, varhany a orchestr francouzského skladatele Arthura Honeggera. Vytvořil ji dva roky před smrtí – roku 1953, jako své poslední dílo. Skladba začíná tiše, varhanním sólem, k němuž se pomalu přidává smíšený sbor, nejprve beze slov, pak na text: De Profundis clamavi (de profundys klamávi) - Z hlubin bezedných. Nálada první části není tedy příliš vánoční, ale hudba se rozvíjí dál až po dvě mohutná Amen, z nichž druhé se vyjasní a ztiší. Nastoupí dětský sbor a baryton se směsí mnoha nejrůznějších koled zakončených sólovým "Gloria in excelsis Deo, et in terra pax, pax hominibus bonae voluntatis." (gloria in excelzis deo, et in tera pax, pax hominybus bone voluntátys) – Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj, pokoj lidem dobré vůle. V závěru pak zazní sborové Laudate Dominum – Cvalte Pána a celá skladba se jakoby vytrácí z orchestru opět k varhanám, které pozvolna umlkají.
Vánoce bez vánočních mší by jistě něco postrádaly. Proto jsme letos zařadili hned několik skladeb tohoto druhu.
Novoroční mši Jana Dismase Zelenky vysíláme 1. ledna ve 12.05.
Missu "Hodie Christus natus est", jejímž autorem je Giovanni Pierluigi da Palestrina vysíláme 3. ledna ve 20,30.
Vánoční mši německého skladatele přelomu 16. a 17. století Michaela Praetoria vysílíme 10. ledna ve 20.30.
Poslední skladbou letošních Vánoc bude Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby "Hej mistře" v novém nastudování Českého filharmonického sboru Brno, kterou vysíláme 10. ledna od 23.00hodin.