Myšlenka na den
Na adventu je hezké, že netrvá moc dlouho a má jasný konec. Ještě hezčí je, že ten konec už předem známe a víme, že bude dobrý. Prostě ty Vánoce mají přesné datum, takže je jasné, že v určitém datu to všechno proběhne, zcela jistě to přijde. Je možné se připravit a přiměřeně se těšit. Dokonce, a to si uvědomuju až s postupujícím věkem, si to těšení mohu formulovat po svém.
Nevím, jestli někomu z vás vyhrožovali, když jste byli malí, že pokud budete zlobit, nic pod stromečkem nenajdete, protože zlobivým dětem Ježíšek nenaděluje. Já osobně si na to nevzpomínám, ale slyšela jsem to říkat v rodinách, které by to v žádném případě nedodržely. Největší legrace byla s jednou maminkou, jejíž nezbedný synek doma dost často slyšel výhrůžky, že nejen dárky, ale ani stromeček na Vánoce nebude, protože tak moc zlobil. Když pak něco strašného provedl, bylo pro rodiče opravdu obtížné vymanévrovat ze svých hrozeb, aby Vánoce fakt nemuseli zrušit. Nikdy bych to neudělala. Některé věci, některé události jsou totiž nezrušitelné. Nemůžeme si je zasloužit, nejdou pojistit dobrým chováním, dostáváme je z milosti. Vánoce jsou nabízený čas, v němž můžeme načerpat i ztratit, pochopit i odmítnout, milovat i nesnášet. Je to na nás. Ta příležitost je ovšem vzácná. Proč zrovna Vánoce?
Zdá se mi, že pro každého člověka je narození bezbranného miminka do nevlídného světa velkou událostí. Ať to má s vlastní formulací víry, Boha a životních hodnot jakkoli, zrození se dotýká každého. Výstižnější symbol začátku něčeho nového bychom stěží objevili. I když si nejspíš přesně slovy neformulujeme, co pro nás ty Vánoce vlastně znamenají, nějak se každého člověka uvnitř dotýká připomínka dávné události, kterou si připomínáme narozením Ježíška, oslavou slunovratu nebo čistě jen zvykem obdarovávat ty, které máme rádi.
Čas můžeme charakterizovat dvěma způsoby. Buď jako ten, který počítáme, a to znamená, že je za tři minuty deset, nebo ten, který považujeme za příhodný. Vánoce jsou čas příhodný pro bilancování, novou naději, pro mimořádné projevy lásky. Nemusíte jej takto využít, nikdo vás nenutí. Ale byla by to škoda. Advent je přípravou, možná dokonce už součástí Vánoc. Pojďme společně objevit, co z tohoto času můžeme dostat.
Myšlenka na den – krátké zamyšlení, úvaha či fejeton pro všední i sváteční den, každý den 5.57, 11.57 a 17.55.


















