Česko rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, kteří byli identifikováni jako členové zpravodajských služeb. Moskva v reakci na to nařídila odchod 20 diplomatů z naší ambasády, zprávu o zapojení svých zpravodajců ve Vrběticích označuje za absurdní a celou věc dává do souvislosti se současným rusko-americkým napětím. Záležitostí, která podle některých politiků i komentátorů naplňuje definici státního teroru na cizím území, se zabývají ministři zahraničí zemí Evropské unie, česká vláda i parlamentní výbory pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. S Pavlem Fischerem, předsedou toho senátního, jsme hovořili v pondělním pořadu 13+.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček o víkendu obhájil funkci předsedy ČSSD, následně doporučil odvolání Tomáše Petříčka, který na sjezdu strany kandidoval proti němu, z postu ministra zahraničí. Řízení resortu tak dočasně přešlo na Hamáčka, podle jeho představ by se ho ale měl ujmout Lubomír Zaorálek, který by tak opustil roli šéfa ministerstva kultury. Jím by se měl stát náchodský starosta a poslanec za ČSSD Jan Birke. Zda tyto výměny opravdu uskuteční, není jasné ani po úterním briefingu Lubomíra Zaorálka. Jak situaci číst? V pořadu 13+ jsme o tom mluvili s komentátorem Jindřichem Šídlem.
V pátek zemřel ve věku nedožitých sta let vévoda z Edinburghu princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Přestože stál po celý svůj život do značné míry ve stínu své ženy, jeho úmrtí vyvolalo veliký zájem světové veřejnosti. O jeho osobnosti, roli, kterou v britské královské rodině měl, i o postavení samotné monarchie ve Spojeném království jsme v relaci 13+ hovořili se zástupkyní šéfredaktora časopisu Forbes Irenou Cápovou.