Pohlednice - Plzeňské zvony

v katedrále sv. Bartoloměje čekají na své první zvonění do 15. ledna 2015, kdy bude Plzeň vyhlášena Evropským hlavním městem kultury 2015.
V pondělí 17. listopadu 2014 byly slavnostně posvěceny nové zvony pro katedrálu svatého Bartoloměje v Plzni.
Zvony Maria, Jan Nepomucký, Hroznata a Bartoloměj mohly být pořízeny díky mnoha dárcům a z výtěžku veřejné sbírky Ze srdce zvon.
Pohlednice přináší rozhovor Štěpána Havlíčka se zvonařem panem Petrem Rudolfem Manouškem.
Poprvé by se všechny zvony katedrály sv. Bartoloměje měly společně rozeznít 17. ledna nového roku, kdy bude oficiálně zahájen projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.
Historie zvonů katedrály sv. Bartoloměje v Plzni
– viz článek na stránkách plzeňské diecéze http://www.bip.cz/
Zmínka o nejstarším zvonu v katedrále pochází z roku 1446. Jednalo se o zvon, který byl pojmenován podle patrona kostela – Bartoloměj. V písemných pramenech z r.1520 se již hovoří o pěti zvonech zavěšených ve věži.
6. února 1835 došlo ke zničení všech zvonů. Blesk udeřil do věže a zapálil ji, vnitřek věže vyhořel, zvony se roztavily a zřítily. Roztavené zbytky kovu byly použity pro odlití zvonů nových. Odlil je plzeňský zvonař Václav Perner ze známé zvonařské rodiny, která přišla do Plzně z Lokte. Rodina Pernerů si zřídila v Plzni zvonařskou dílnu a patřil jí též kostelík U Ježíška, kde měla a doposud má hrobku. Později se Pernerovi přestěhovali do Českých Budějovic.
18. června 1835 (za pouhé čtyři měsíce!) byly zvony ulity a zavěšeny do věže tehdy arciděkanského chrámu, dnes katedrály sv. Bartoloměje. Byly to 4 zvony:
Anna – pořízena ze sbírky Spolku plzeňských žen, Prokop – financován hrabětem Prokopem z Klarsteinu jako poděkování Bohu za záchranu při požáru, Jan – pojmenován na počest hejtmana Jana Bumla a zvon Marie.
Hlavní zvon Bartoloměj – lidově zvaný Bárta – byl ulit a na věž vynesen roku 1838. Podle tehdejšího arcibiskupa však neměl hezký zvuk a tak r. 1854 byl znovu přelit. Bartoloměj se stal po zvonu Zikmund v pražském chrámu sv.Víta největším zvonem v Čechách
13. května 1914 puklo jako předzvěst 1. světové války srdce Bartoloměje, záhy bylo opraveno a naposledy se všemi zvony na katedrále zvonilo 18. ledna 1917. Poté byly všechny zvony kromě Prokopa roztaveny a kov zabrán k válečným účelům.
V r. 1931 byly pořízeny a vysvěceny čtyři nové zvony stejných jmen. Opět je vytvořila firma Perner, jejímž vlastníkem byl tenkrát Rudolf Perner ze Suchého Vrbna u Českých Budějovic.
Roku 1942 byly tyto zvony opět zrekvírovány na výrobu zbraní, zůstal opět jen Prokop, protože byl nejstarší. Ten na následujících 51 let ve zvonici osiřel.
Se vznikem Diecéze plzeňské a povýšením chrámu sv. Bartoloměje na katedrálu byl r. 1994 pořízen menší zvon Anna.
Pohlednicie nabízí Audioarchiv
Videoreportáž Štěpána Havlíčka ze zavěšování nových zvonů kostela sv. Bartoloměje v Plzni najdete na Videogalerii Proglasu. informujeme i kamerou.