Pod slunečníkem: Romský zapomenutý holocaust
Rok 2013 připomíná 70 let od vypravení prvního hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z Protektorátu Čechy a Morava do vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim-Březinka, vypraveného 7. března 1943 z Brna. V cyklu Pod slunečníkem uvádíme dokument Romský zapomenutý holocaust. Vysíláme v sobotu 6. dubna ve 22.10 a ve čtvrtek 11. dubna od 9.30!
Paní Emílie Machálková jako jedna z mála přežila nacistickou likvidaci Romů. Žije v Brně a v rámci projektu Živá pameť stále předává své vzpomínky. Většina jejích příbuzných romský holocaust nepřežila. V dokumentu vzpomíná na dětství i na první známky nacistické zvůle a vypráví o osudu své rodiny.
7. březen 1943 - vypravení prvního hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z Protektorátu Čechy a Morava do vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim-Březinka, transport byl vypraven z Brna, v tento den bylo odvezeno 1038 romských mužů, žen a dětí všech věkových kategorií (492 mužů a 546 žen, z nich 116 osob narozených v Brně), většina z nich nepřežila, celkem bylo postupně do tábora Osvětim deportováno asi 5500 protektorátních Romů, po osvobození se vrátilo pouze 583 z nich
V pořadu jsou použity ukázky z knihy Žijeme ve skrytu rakouské Romky Ceiji Stojky, která byla jako desetiletá v roce 1943 deportována společně s matkou a sourozenci do Osvětimi-Březinky, a odtud i do dalších nacistických táborů. Většina jejích příbuzných nepřežila. Romská malířka, hudebnice a spisovatelka Ceija Stojka zemřela letos v lednu. Jejím vzpomínkám se věnuje dokument Vermächtnis. Knihu Žijeme ve skrytu z německého originálu vydaného v roce 1988 přeložila Jana Zoubková, v roce 2008 vydalo nakladatelství Argo.
Dokument Romský zapomenutý holocaust vznikl díky podpoře Muzea romské kultury v Brně. Autoři pořadu děkují vedení Muzea romské kultury zastoupené etnoložkou a historičkou Mgr. Janou Polákovou, PhD., historikovi muzea Mgr. Michalu Schusterovi a paní Emílii Machálkové.