Články autora - Eva Svobodová
Šťastné 20. století Edity Stiassné
Před několika lety jsem se ve Vídni seznámila s jednou velice zajímavou starou dámou. Protože moje němčina je hodně nedokonalá, bylo pro mě velmi vítaným zjištěním, že paní Landesmann hovoří plynně česky.
Tornádo: Charitní pomoc rok poté
Právě před rokem zasáhlo Hodonínsko a Břeclavsko ničivé tornádo, kdy o život přišlo šest lidí, stovky dalších utrpěly zranění. Živel zničil také lidská obydlí, nejvíce v Moravské Nové Vsi, Lužici, Hruškách a Mikulčicích. Stovky milionů korun vybraných za uplynulý rok jim poskytly a stále poskytují nadace a charity. Většinu peněz už organizace předaly jako dary, za něž si mohli místní opravit dům či pořídit nové vybavení do domácnosti. Některé projekty jsou ale ještě takzvaně v běhu - o nich a dalších aspektech celé situace jsme na Proglasu hovořili s ředitelem Diecézní charity Brno Oldřichem Haičmanem.
Trpělivost v nesení kříže a víru v beznadějných situacích obdivuje na otci Piovi kapucín br. Pacifik
V těchto dnech si připomínáme 20 let od svatořečení otce Pia z Pietrelciny, stigmatizovaného italského kapucína. K úctě oltáře ho povýšil papež Jan Pavel II. 16. června 2002. O uplynulém víkendu k této příležitosti umístili v kapucínském kostele Nalezení svatého kříže v Brně relikviář s jeho ostatky. O jaký druh relikvie jde, o samotném otci Piovi a úctě k němu hovořil ve vysílání Proglasu člen tamní kapucínské komunity br. Pacifik Matějka s Martou Kunčarovou.
Pohořalá z Národního synodálního týmu: Církev synodální je církev naslouchající
Čeští a moravští biskupové se včera v Praze sešli nad syntézou, která shrnuje synodální proces v Česku. Vypracovává ji Národní synodální tým, jehož členka Hana Pohořalá Proglasu popsala, jak zatím synodalita v české církvi rezonuje, jak proces pokračuje a co například podle jeho výsledků dělá věřícím v životě církve největší obavy.
Život afrických dětí v sirotčinci v Loumbila
Loumbila v africké Burkině Faso je místem, kde se řeholnice z Kongregace sester misionářek starají o zhruba pět desítek dětí. Jejich zařízením už jich prošly stovky. K péči o ně je přimělo náhodné setkání s mladičkou dívkou, kterou rodina nutila ke sňatku, zatímco ona chtěla studovat. Jak tamní děti žijí a jsou jiné než ty české? Z čeho sestry centrum financují? A jaké mají plány do budoucna? A proč se život afrických sirotků týká i nás v České republice? O tom všem se dozvíte v pořadu, který připravila Eva Svobodová.
Přijede Svatý otec do České republiky?
Včerejší audience českého premiéra Petra Fialy a dalších zástupců Česka ve Vatikánu byla první tohoto formátu po deseti letech. Náš zvláštní zpravodaj a redaktor Katolického týdeníku Filip Breindl se přímo na místě zeptal českého velvyslance při Svatém stolci Václava Kolaji, zda mohou být nyní vzájemné kontakty obou zemí častější.
Pořadatelé Štetl festu: Chceme hledět i do budoucnosti židovství
Nový mezinárodní festival židovské kultury Štetl fest představili organizátoři z řad Židovské obce a spolku Štetl v Brně. V jihomoravské metropoli se bude konat o prvním zářijovém víkendu. Od ostatních podobně laděných přehlídek ho odlišuje to, že je pořadatelem právě Židovská obec Brno, která chce reflektovat nejen židovskou minulost a holokaust, ale hledět i do budoucnosti.
Očekávané události 8. června 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Očekávané události 6. června 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Kéž každá rodina ztělesňuje a zakouší bezpodmínečnou lásku, zve papež
Měsíc červen věnuje Svatý otec modlitbám za rodiny. V novém videoposelství Celosvětové sítě modlitby s papežem zdůrazňuje František jejich důležitost pro evangelizaci každodenním osobním příkladem.
Očekávané události 1. června 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Domovenky pomáhají lidem, na které nevyzbyde místo v ústavní péči
Lidé nejen v Česku si dnes různými akcemi připomínali nemocné trpící roztroušenou sklerózou. Právě 30. květen je totiž Světovým dnem roztroušené sklerózy, chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému, které nelze zcela vyléčit a není známá ani jeho příčina. U nemocných se objevují problémy s pohybem, zrakem či řečí a také únava nebo i deprese.
Nástupcem Vojtěcha Cikrleho se po 32 letech stane Pavel Konzbul
Vatikán dnes v poledne oznámil, že brněnskou diecézi povede její dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který zde nepřetržitě působí od roku 1990 a je tak nejdéle sloužícím brněnským biskupem v historii. Loni přesáhl kanonický věk 75 let, kdy katoličtí biskupové povinně nabízejí rezignaci.
V jeden den se na Vysočině připomínala výročí obětí komunismu z různých kauz, kněží Toufara a Buly
Památku dvou katolických kněží umučených komunistickým režimem v 50. letech lidé uctili v sobotu v jejich někdejších působištích. V Číhošti na Ledečsku se vzpomínalo na P. Josefa Toufara, od jehož narození zanedlouho uplyne 120 let a v Rokytnici nad Rokytnou nedaleko Třebíče odhalili pomník P. Jana Buly, který byl popraven právě před 70 lety.
Očekávané události 17. května 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
P. Herold: Svěřme do přímluv sv. Jana Nepomuckého dnešní pražskou arcidiecézi
Dnes slavíme svátek jednoho z nejznámějších českých světců Jana Nepomuckého. O víkendu si ho lidé v Praze připomněli Svatojánskými slavnostmi Navalis u Karlova mostu, které navazují na původní barokní oslavy pořádané v Praze od počátku 18. století. Proč byl zrovna kult Jana Nepomuckého v minulosti tak silný a co může tento světec říct dnešnímu člověku? O tom jsme na Proglasu hovořili s církevním historikem a odborníkem na dějiny svatojánské úcty, P. Miroslavem Heroldem.
Jan Graubner míří na svatovojtěšský stolec
Novým pražským arcibiskupem se stal Jan Graubner, dosavadní olomoucký arcibiskup. Právě to oznámil Vatikán i pražské arcibiskupství. V čele pražské arcidiecéze Graubner nahradí kardinála Dominika Duku, který zde působil od roku 2010 a před necelými čtyřmi lety přesáhl věkovou hranici 75 let, kdy katoličtí biskupové povinně nabízejí svou rezignaci. Jan Bosco Graubner, který v srpnu oslaví 74. narozeniny, je předsedou České biskupské konference, a od roku 1992 olomouckým arcibiskupem a moravským metropolitou. V biskupském znaku má slova Boží Matky v Káni Galilejské, výzvu „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5). Připojujeme i komentář Jiřího Zajíce pro naše vysílání.
Očekávané události pátku 13. května 2022
Přinášíme výběr očekávaných událostí dneška:
Chtěl bych rozšířit nabídku celonárodních aktivit pro věřící studenty, říká nový prezident VKH ČR
Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika si o uplynulém víkendu zvolilo nového prezidenta. Od 1. června bude tuto funkci po dva roky zastávat doktorand na právnické fakultě Univerzity Karlovy a ekonom Jakub Kvapilík. Proglasu vysvětlil, jaké jsou jeho vize ve vedení organizace, jež zastřešuje společenství věřících studentů v jednotlivých univerzitních městech.
Slováci děkují papeži při národní pouti do Říma
Několik tisíc slovenských poutníků přijal dnes v audienci papež František. Do Vatikánu přijeli s tamními katolickými biskupy jako poděkování za Františkovu loňskou návštěvu na Slovensku. Ten při setkání řekl, že pro něj byla radost vidět bohatství slovenských církevních obřadů a tradic, a poděkoval jim za přijímání uprchlíků z Ukrajiny. František poutníky přijal vsedě, trpí totiž artrózou, kvůli které nemůže dlouho stát.
Ke čtenářům putuje nové číslo mezinárodního odborného časopisu
Cesty k Bohu - tak zní podtitul a téma nejnovějšího čísla Mezinárodní katolické revue Communio, mezi jejímiž zakladateli byl v roce 1972 i Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI.
Věda není nuda, ale zábava - výzkumníci zvou na interaktivní výstavu nejen o genetice
Staň se Mendelem – k tomu vybízí aktuální výstava, která je ode dneška do pátku k vidění v augustiniánském klášteře při kostelu sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. U příležitosti 200 let od jeho narození, které uplynou letos v červenci, můžete augustiniánského řeholníka a otce genetiky více poznat a na chvíli se třeba proměnit v badatele. Výstavu ve spolupráci s pražskými augustiniány připravil Výzkumný ústav rostlinné výroby, jehož pracovnici Dagmar Janovskou jsme uvítali na Proglasu.
Očekávané události 22. dubna 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Přijďte se podívat, jak se studuje ve Svatém Janu pod Skalou
Svatojánská kolej ve Svatém Janu pod Skalou na Berounsku pořádá ve čtvrtek 21. a v sobotu 23. dubna Dny otevřených dveří, kam zve všechny zájemce o studium předškolní a mimoškolní pedagogiky. Pro koho je škola určená, čím je specifická a jací absolventi by ji měli opouštět? O tom jsme na Proglasu hovořili s ředitelkou, dominikánkou Martinu Štěpinovou.
Jeruzalém byl na Velký pátek po dvou letech znovu cílem množství poutníků
Za zvýšených bezpečnostních opatření se dnes v Jeruzalémě konalo tradiční procesí křížové cesty na tzv. Via dolorosa. Protože křesťanské Velikonoce letos kolidují s ramadánem, uskutečnilo se kvůli muslimským poledním modlitbám výjimečně už dopoledne.
Očekávané události 13. dubna 2022
Přinášíme výběr očekávaných událostí dneška:
Nezapomínejme na modlitbu za oběti pandemie a války na Ukrajině, vyzývají evropští biskupové
V kostele sv. Kajetána na pražské Malé Straně se večer uskuteční mše za oběti pandemie covidu a také války na Ukrajině a s prosbou za mír.
Loucký klášter znovu ožívá
Díky podpoře unijních fondů z programu Interreg Rakousko-Česká republika vzniklo v jedné z budov turistické informační centrum, workshopové dílny a multifunkční sál s kapacitou až 200 míst.
V areálu bývalého premonstrátského kláštera ve Znojmě se tento týden otevřelo společenské a kulturní Centrum Louka.
Očekávané události 20. března 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Nový rektor Mendelovy univerzity: Rozmanitost fakult a studijních oborů je naše silná stránka
Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude Jan Mareš, dosavadní děkan tamní Agronomické fakulty. Včera ho v prvním kole zvolil ze tří kandidátů Akademický senát univerzity. Mareš se tak stane nástupcem Danuše Nerudové, která mandát neobhajovala. Kam by chtěl nový rektor nejstarší vysoké zemědělské učení na Moravě směřovat? Jak vnímá v době, kdy se péče o krajinu, udržitelnost, sucho stávají celospolečenskými tématy, úlohu školy a jejích absolventů? Ptali jsme se v pořadu 13+.
Nuncius Balvo se s dojetím rozloučil s Prahou
Při slavnostní mši v pražské katedrále sv. Víta sloužené u příležitosti 9. výročí zvolení papeže Františka se s Českem rozloučil papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Po tři a půl letech služby v České republice odchází zastupovat Svatý stolec do Austrálie.
Vzpomínky na sestru Goretti: Do vysokého věku měla elán nasazovat se a pomáhat
8. března zemřela v 88 letech sestra Goretti Marie Boltnarová, která spoluzaložila Nadaci dobré dílo sester sv. Karla Boromejského.
Etik o válce na Ukrajině: Řešíme, co Západ nedělá a přitom zapomínáme, kdo to celé způsobil
Tři lidé zemřeli a nejméně 17 dalších utrpělo zranění při včerejším ruském bombardování dětské nemocnice v ukrajinském Mariupolu.
Očekávané události 9. března 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Tipek ze SÚJB: Z pohledu jaderné bezpečnosti je situace v Záporoží na normální úrovni, říká
Ruské jednotky zaútočily v noci na dnešek na Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodní Ukrajině. V pětipodlažním výcvikovém zařízení vypukl požár, který se později podařilo uhasit, samotné reaktory nebyly zasaženy. Elektrárnu se Rusům povedlo ovládnout, na místě však podle posledních zpráv zůstali zaměstnanci, kteří kontrolují stav jaderných bloků. Je tím ohrožená jaderná bezpečnost Evropy? Co se musí stát, aby došlo k výbuchu? Také na to jsme se ptali ředitele Sekce pro jadernou bezpečnost SÚJB Zdeňka Tipka.
Reportér z Ukrajiny: Snaha semknout lid v odporu proti ruské agresi je velmi silná
Jaké informace se dostávají k Ukrajincům, kteří zůstali ve vlasti? Dá se po západě země ještě volně cestovat? A nakolik proniká válka a ohrožení do ukrajinské každodennosti? O tom jsme v pořadu13+ hovořili s šéfredaktorem serveru Aktuálně.cz Josefem Pazderkou, který se s námi telefonicky spojil z ukrajinského města Žytomyr ležícím 130 km západně od Kyjeva.
Bezpečnostní expert o Ukrajině: Reakce Západu je zatím bezzubá
Rozličné druhy sankcí uvalil na Rusko Západ kvůli stupňující se agresi vůči Ukrajině. Přesto je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za nedostatečné, přičemž důkazem je podle něj to, že ruský vojenský útok na Ukrajinu nadále pokračuje.
Výběr očekávaných událostí 23. února 2022
Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:
Pavel Svoboda: Hrozí další eskalace ze strany Ruska, sankce mají smysl
Rusko včera oficiálně uznalo nezávislost povstaleckých republik na východě Ukrajiny a vzápětí prezident Vladimir Putin nařídil zahájit vojenskou misi. Oficiálním důvodem je „podpora míru“ v oblasti. Co to znamená z hlediska mezinárodního práva? Jak na situaci, kdy Rusko Ukrajině upírá právo na sebeurčení, může a má reagovat EU a NATO? O tom jsme mluvili s právníkem a bývalým europoslancem a předsedou právního výboru Evropského parlamentu Pavlem Svobodou (KDU-ČSL).