Náboženští představitelé v Assisi odmítli násilí a terorismus

Náboženští představitelé v Assisi odmítli násilí a terorismus
27. října 2011 Archiv článků Autor: Filip Breindl

Představitelé světových náboženství se dnes na pozvání papeže Benedikta XVI. sešli v Assisi ke společnému zamyšlení, dialogu a modlitbě za mír a spravedlnost ve světě. Akce se konala u příležitosti 25 let od mezináboženského setkání, které do tohoto italského města svolal blahoslavený Jan Pavel II.

"Papež Benedikt dal jasně najevo, že stojí za touto tradicí a že chce, aby náboženství nebojovala mezi sebou, aby se lidé různých náboženství nečastovali vzájemnými urážkami a předsudky, ale vzali se za ruce, hledali společné cesty a modlili k tomu jednomu Bohu, kterého všichni nazýváme různými slovy, ale Bůh je přece jenom jeden, má vztah ke každému člověku. Bůh je Pánem všech,"  komentoval událost katolický religionista Tomáš Halík. Ten se v týdnu účastnil setkání představitelů takzvaných abrahámovských náboženství - křesťanství, judaismu a islámu - na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zaznělo na něm znepokojení z projevů netolerance v naší společnosti a ujištění náboženských představitelů, že chtějí nabídnout vlastní zkušenost dialogu a přispět ke kultivaci obecně sdílených hodnot.

Setkání zástupců dvanácti náboženských směrů, tří desítek křesťanských církví a agnostických filosofů v Assisi se věnovalo podobné problematice v globálním kontextu. Společně schválili dokument, ve kterém se přihlásili k povinnosti bránit násilí, válkám a terorismu, posilovat respekt k důstojnosti lidské osoby a podporovat kulturu dialogu. Benedikt XVI. ve své promluvě v Assisi upozornil na přetrvávající neklid v lidské společnosti a vyzval ke společnému postupu proti nábožensky motivovanému násilí. Vyjádřil také znepokojení nad tím, že řada současníků tíhne k životní formě, v níž rozhodující roli hraje pouze prospěch daného člověka.

Podle historika Jaroslava Šebka setkání v Assisi "přichází ve vhodnou dobu v souvislosti s událostmi takzvaného arabského jara, kdy v řadě zemí padají dlouholeté diktátorské režimy, současně se ale někde začíná projevovat vliv radikálního islámu." Připomněl, že v Assisi se náboženští představitelé sešli také v roce 2002, a to v reakci na světové události po teroristických útocíh islámských fundamentalistů ve Spojených státech. "Právě dialog a pouze dialog mezi představiteli jednotlivých náboženství může přinést očekávaný pokoj a očekávané porozumění, protože náboženství se dá nepochybně jak využít k těmto pozitivním a vznešeným cílům, tak současně ale se může stát nástrojem nesmiřitelnosti a nenávisti," říká docent Šebek. "Jsem velmi rád, že papež dává i tímto symbolickým setkáním najevo, že dialog mezi náboženstvími je věc, která je požehnaná a nutná," dodává Tomáš Halík. 

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group