Rozjímání o vykoupení IV.

22. března 2016 Postní doba, Velikonoce Autor: Marek Chvátal

Nabízíme k poslechu zamyšlení zasvěcených osob nad velikonočními událostmi.

Pozvali jsme setru Hyacintu Jedličkovou z Kongregace sester Neposkvrněného početí Panny Marie, P. Miloše Szabo z pražské farnosti v Bubenči a P. Kamila Škodu z Bělé pod Bezdězem.

Sestra Hyacinta si ve svém rozjímání nad událostmi Zeleného čtvrtku všímá Ježíšova příkladu při poslední večeři a nechává se jím inspirovat. Jako členka řádu Sester Neposkvrněného početí Panny Marie prožívá každý čtvrtek v Getsemanech s Kristem při adoraci. Někdy při tomto večerním setkání bojuje s únavou jako apoštolové. Ale vždy předkládá před Boží tvář bolesti našeho světa.

Mám rád kříž? Můžeme se v tomto rozjímání ptát s P. Milošem. Existuje až bolestivé napětí mezi křížem symbolizujícím Ježíšovo utrpení, Boží milosrdnou lásku a osobním křížem, kdy ztrácíme své blízké, krachují nám vztahy a zůstáváme opuštění.

P. Kamil vnímá Bílou sobotu jako den příprav. Děláme poslední úklid, dodržujeme různé tradice a taky dopřipravujeme vlastní duši. Liturgicky je tento den skoro prázdný. Upíná se tak v očekávání na východ slunce následující den.

Rozjímání o vykoupení IV vysíláme na Zelený čtvrtek a Velký pátek ve 22.00 hodin a na Bílou sobotu v 18.00 hodin. Na Vzkříšení v 17.30 zveme k poslechu rozhovoru s P. Jiřím Pospíšilem z Rajnochovic o vlivu Kristova zmrtvýchvstání na náš půst, modlitbu a almužnu.